ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

11 GRU 22:15

GDDKiA buduje w Polsce pierwszy odcinek niezniszczalnej drogi!

50 lat bez remontu. Pierwszy, testowy odcinek o długości 150 metrów już ułożono, a teraz rozpoczyna się budowa kolejnego. Innowacyjna nawierzchnia pojawi się na wylotówce z Warszawy w stronę Katowic, na odcinku Opacz – Paszków długości 14 km.

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama750"}

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dała zgodę dla inwestycji drogowych opartych na technologi długowiecznego asfaltu. Koszt takiej nawierzchni jest większy o 20%, ale późniejsza eksploatacja okazuje się o wiele tańsza. Warto zaznaczyć, że 20% więcej dotyczy tylko ceny samej nawierzchni. W globalnym rozrachunku, w odniesieniu do kosztu całej infrastruktury np. autostradowej, wzrost wydatków to zaledwie 2%.

Pierwszy fragment drogi wykonany w tej nowatorskiej technologi zostanie oddany niebawem. Debiut nastąpi z chwilą oddania do użytku wylotówki z Warszawy w stronę Katowic na odcinku Opacz – Paszków. Testy trwają już od kilku miesięcy i nic nie wskazuje na to, aby nowa nawierzchnia nie spełniała oczekiwań, choć jej założenia konstrukcyjne są bardzo ambitne. Nowa droga bez generalnego remontu ma przetrwać 50 lat, czyli o 30 lat więcej niż nawierzchnie stosowane obecnie.

Dodatkowo wykonawca testowego odcinka daje 18 letnią gwarancję na podbudowę i warstwę wiążącą. Ponadto pierwsza naprawa nawierzchni ma nastąpić po okresie 10 lat i to tylko w zakresie warstwy ścieralnej. 10 letni okres jest dwukrotnie lepszym wynikiem od tego co mamy obecnie. Z wyliczeń wynika, że łączne oszczędności z późniejszej eksploatacji nawierzchni długowiecznej w porównaniu ze standardową drogą mogą wynieść nawet 33%.

Cała tajemnica nowej nawierzchni tkwi w 8 centymetrowej warstwie antyzmęczeniowej. Pomysłodawcą tego rozwiązania jest dr inż. Igor Ruttmar z TPA Instytut Badań Technicznych, który należy do koncernu STRABAG SE – jednego z największych koncernów budowlanych w Europie. Nową warstwę antyzmęczeniową stosuje się w miejsce podbudowy asfaltowej, czyli pod warstwę ścieralna i warstwę wiążącą.

Nowatorskie rozwiązanie ma sprawić, że droga pod naciskiem ciężkich aut nie będzie się rozpadać. Wszystko to za sprawą elastycznej budowy, która eliminuje naprężenia od ruchów rozciągających w dolnej warstwie nawierzchni. Po nowym rodzaju nawierzchni będziemy mogli przejechać jeszcze w grudniu 2015 roku.

{module_contentholder, name="gru14_U94683"} {module_contentholder, name="gru14_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus