ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

20 CZE 19:55

Rząd szykuje koniec kursów obniżających liczbę punktów karnych!

Obecnie kurs kosztuje 300 zł i można go wykonać dwa razy w ciągu roku. Oznacza to, że za 600 zł można zwiększyć liczbę punktów z 24 do 36. Od stycznia kurs ma trwać aż 4 dni, będzie kosztował 500 zł, a redukcja punktów będzie możliwa raz na… 5 lat.

 

 

 

Ostatnio dosyć często piszemy na łamach naszego portalu o zmianach prawa niekorzystnych z punktu widzenia kierowcy. Nie inaczej będzie i tym razem. Od przyszłego roku czeka nas rewolucja w sposobie redukcji punktów karnych. Rząd szykuje od przyszłego roku niemiłą niespodziankę kierowcom, którym zdarzyło się wykorzystać przysługujący limit punktów karnych.

Dzisiaj jest tak, że uzbieranie 24 punktów karnych nie oznacza rychłej utraty prawa jazdy. Kierowca ma do dyspozycji specjalny kurs organizowany przez każdy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Po odbyciu 6 godzinnego szkolenia z zasad ruchu drogowego oraz z zagrożeń jakie płyną z jego nie przestrzegania, „skruszony” pirat drogowy miał anulowane sześć punktów karnych.

Za szkolenie obniżające liczbę punktów karnych trzeba wprawdzie zapłacić, ale nie jest to znaczący koszt w porównaniu z kursem na prawo jazdy. Przeważnie jest to około 300 zł. Wspomniane wyżej szkolenie można odbyć maksymalnie dwa razy w roku, a więc krnąbrny kierowca wydając 600 zł może powiększyć sobie limit punktów karnych z 24 do 36.

Taka sytuacja z początkiem nowego roku będzie jedynie pobożnym życzeniem. Rząd w zapowiadanej zmianie przepisów ma zamiar ukrócić dobrodziejstwa, jakie płyną ze szkoleń organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Dokładnie od 4 stycznia 2016 roku kierowca, który będzie chciał zredukować sobie posiadane punkty karne, będzie musiał wydać 500 zł oraz wygospodarować sobie aż 4 dni. Dodatkowo szansa na redukcję punktów będzie możliwa jedynie raz na 5 lat.

Od lipca bieżącego roku z podobnych kursów będą musieli korzystać kierowcy, których przyłapano na jeździe na podwójnym gazie. Odzyskanie prawa jazdy będzie możliwe w chwili odbycia przez kierowcę 16 godzinnego kursu. Koszt takiego szkolenia to 400 zł. Dodatkowym warunkiem będzie ograniczony czas w jakim należy odbyć kurs. Szkolenie należy wykonać nie później niż miesiąc od wydania decyzji przez starostę.

fot. policja.pl

fot. policja.pl

{module_contentholder, name="cze15_U94683"} {module_contentholder, name="cze15_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus