ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

3 CZE 22:30

Rząd planuje znieść 10 km/h tolerancji dla fotoradarów

Nie będzie żadnego marginesu błędu. Jeśli kierowca przekroczy prędkość nawet o 1 km/h, poniesie z tego tytułu konsekwencje. Pojawiają się wątpliwości jak będzie mierzył fotoradar, skoro często nawet wskazania licznika i nawigacji GPS bywają niespójne.

 

 

Do tych rewelacji media dotarły po zapoznaniu się z programem realizacyjnym na lata 2015–2016, który jest uzupełnieniem Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013–2020. Można tam znaleźć informację, która mówi o zniesieniu tolerancji pomiaru urządzeń automatycznego nadzoru nad zachowaniami w ruchu drogowym.

Wykonanie zadania zlecono Ministerstwu Infrastruktury i Rozwoju, które ustami swojego rzecznika Piotra Popa przyznało, że zamierza te wytyczne zrealizować. Jak stwierdził rzecznik nowe wytyczne mają być zrealizowane podczas prac komisji sejmowej nad projektem zmian ustawy w prawie o ruchu drogowym.

Nie wszyscy posłowie koalicji rządzącej są pozytywnie nastawieni do proponowanych zmian. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Józef Racki (PSL) uważa, że „to nielogiczne, żaden kierowca nie utrzyma dokładnie określonej prędkości. (…) Gdy prowadzę, widzę, że licznik w samochodzie pokazuje inną prędkość niż nawigacja samochodowa. Co jeśli pomiar dokonany przez fotoradar będzie jeszcze inny? (…) Przede wszystkim powinniśmy zadbać o właściwe oznakowanie dróg. Często ograniczenia prędkości są zbyt rygorystyczne i niczym nieuzasadnione.”

Słychać jednak głosy popierające pomysł. Bartłomiej Morzycki ze stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego wytyka kierowcom, że tolerancję w pomiarze, która została wprowadzona aby przekonać społeczeństwo do fotoradarów, wykorzystują by bezkarnie poruszać się o 10 km/h więcej niż stanowią ograniczenia. Z drugiej strony przyznaje, że taka zmiana przepisów może zostać przez większość kierowców potraktowana jako skok na kasę. Zdaniem Morzyckiego należałoby rozważyć kompromis na poziomie tolerancji – 5 km/h.

fot. Wikimedia Commons /  Tomasz Sienicki

{module_contentholder, name="cze15_U94683"} {module_contentholder, name="cze15_U94682"}

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus