Ma 50 km zasięgu, rozpędzić się do 45 km/h. To wystarczy by do pracy dojeżdżać średnio 30% szybciej niż samochodem, zwłaszcza gdy mieszkamy w zakorkowanym mieście. Ponadto na jednym miejscu parkingowym zmieszczą się aż 4 pojazdy i-ROAD.

Zastanawiacie się jak będą wyglądały ulice miast za 20 – 30 lat i czym będziemy się poruszać po coraz bardziej zatłoczonych aglomeracjach? Miejsca pod nowe jezdnie przybywać nie będzie i muszą pojawić się pomysły na rozwiązanie tego problemu.  Właśnie dlatego Toyota postanowiła stworzyć futurystyczne trójkołowe pojazdy, które już teraz będą woziły mieszkańców francuskiego Grenoble.

Toyota i-ROAD to niewielki, dwuosobowy pojazd elektryczny, przypominający w pełni zabudowany motocykl. Łączy te zalety samochodów i motocykli, które mają największy wpływ na efektywne poruszanie się w mieście. Jest wąski i zwrotny jak jednoślad, ale zapewnia stabilność, bezpieczeństwo i izolację od deszczu, spalin i hałasu, pozwalając cieszyć się spokojną rozmową lub muzyką. Nowatorskie trzykołowe podwozie dostarcza wyjątkowych wrażeń z jazdy oraz doskonale amortyzuje nierówności nawierzchni. Co szczególnie istotne, na jednym miejscu parkingowym mieszczą się aż cztery i-ROAD-y.

Pojazd waży 300 kg i napędzają go dwa silniki elektryczne o mocy 2 kW (2,7 KM), które dzięki energii zgromadzonej w bateriach litowo-jonowych zapewniają zasięg 50 km. i-ROAD osiąga maksymalną prędkość 45 km/h. Dodatkowo nowatorski system Active Lean pozwala kierowcy w łatwy sposób kontrolować wychylenie pojazdu i gwarantuje stabilną jazdę. Dzięki niemu wrażenia z jazdy i-ROAD-em są podobno jedyne w swoim rodzaju.

Toyota informuje, że ten futurystyczny pojazd testowany będzie już dzisiaj. Pierwszym miastem, które podjęło się tego zadania jest francuskie Grenoble. Nowatorski projekt systemu transportu miejskiego ruszy w październiku bieżącego roku. Toyoty i-ROAD udostępnione będą mieszkańcom w ramach zasad car-sharingu. Program wykorzystujący najbardziej innowacyjne pojazdy na świecie będzie testowany we Francji przez 3 lata.

O wyjątkowości tego programu świadczy nie tylko wprowadzenie na ulice miasta pojazdów z przyszłości, ale także integracja systemu car-sharingu z dotychczasową siecią komunikacji miejskiej. Główną ideą programu było opracowanie kompleksowego systemu, w ramach którego pojazdy elektryczne będą pełniły równorzędną rolę do pociągu, autobusu, czy tramwaju, a każdy z tych środków transportu będzie się wzajemnie uzupełniał. Dzięki tej koncepcji powstanie system, który pozwoli mieszkańcom Grenoble i okolic skrócić czas dojazdu do pracy o ok. 30%.

{module_contentholder, name="cze14_U70" ice:editable="content"}

Toyota
i-ROAD

>

{module_contentholder, name="cze14_U71" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="cze14_U88" ice:editable="content"}

5 LIP 17:00

ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

comments powered by Disqus