PIOTR Z. MAREK

16 CZE 15:40

Tesla: wszystkie nasze patenty należą do was

Elon Musk wyjaśnia, że droga do tworzenia niesamowitych samochodów elektrycznych nie będzie krótsza, jeżeli znajdują się na niej miny w postaci patentów własności intelektualnej. Dodaje że to najlepsza metoda walki z samochodami spalinowymi, które wciąż stanowią 99% światowej sprzedaży.

Pod koniec zeszłego tygodnia założyciel firmy Tesla poinformował, że z siedziby w Palo Alto zniknie ściana zapełniona patentami należącymi do producenta (zdjęcie obok). Powód – nie będą dłużej potrzebne. Elon Musk tłumaczy, że Tesla rezygnuje z patentów w duchu open source. Wszystko dla szybszego postępu w rozwoju samochodów elektrycznych. Dodaje, że kiedyś wierzył iż patenty są dobre, ale teraz jedynie tłumią postęp i wzmacniają pozycję gigantycznych korporacji nie pomagając wynalazcom.

Musk twierdzi, że początkowo firma zakładała iż bez patentów pozostali producenci będą próbować kopiować ich technologie. Następnie wykorzystają swoją siłę aby wyrzucić Teslę z rynku. Teraz Musk twierdzi, że była to ogromna pomyłka. Auta elektryczne wciąż stanowią mniej niż 1% ogólnoświatowej sprzedaży samochodów, a wśród największych producentów tego typu projekty albo nie istnieją, albo są mało istotne z punktu widzenia korporacji.

To oznacza to, że Tesla nie wytoczy procesu patentowego nikomu, jeżeli ta własność intelektualna zostanie wykorzystana w dobrej wierze. Elon Musk zauważa, ze roczna produkcja samochodów to 100 mln egzemplarzy, a po drogach jeździ już ok. 2 mld aut. Oznacza to, że Tesla zwyczajnie nie da rady sama wyprodukować tylu samochodów elektrycznych by zapobiec kryzysowi paliwowemu.

Tymczasem Tesla nie ma powodów do narzekań, bo Model S pobił ostatnio w Norwegii rekord sprzedaży należący od 28 lat do Forda Sierry. Wtedy ten model w ciągu miesiąca sprzedał się w liczbie 1454 egzemplarzy. Model S ostatnio przebił ten rekord wynikiem 1493 egzemplarzy.  Dla porównania w Polsce sprzedano w całym zeszłym roku… 32 auta elektryczne.

Tesla Model S jest autem elektrycznym, którego zasięg wynosi około 500 km na jednym ładowaniu. Osiągi tego samochodu również są bardzo dobre. Model S jest w stanie przyspieszyć od 0 do 100 km/h w czasie zaledwie 4,2 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 210 km/h. Jego ceny w USA startują 70 tys. dolarów (ok. 213 tys. zł).

ŹRÓDŁA:

TESLAMOTORS.COM

{module_contentholder, name="cze14_U70" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="cze14_U71" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="cze14_U88" ice:editable="content"}
comments powered by Disqus