PIOTR Z. MAREK

26 CZE 13:45

Sejm przyjął poprawki senatu dotyczące motocykli do 125 cm3

Oznacza to, że jeżeli prezydent podpisze nowelizację ustawy, w niedługim czasie będzie można jeździć takimi motocyklami korzystając tylko z prawa jazdy kategorii B. Warunek jest taki, że uprawnienia musimy posiadać minimum 3 lata.

Sejm przyjął część poprawek zgłoszonych przez senat dotyczących kierowania motocyklami o pojemności do 125 cm3 przez osoby posiadające prawo jazdy kategorii B. 6 czerwca senatorowie zaproponowali łącznie 14 poprawek, w tym jedną bardzo istotną, czyli dopuszczenie do ruchu także motocykli z silnikami 125 cm3 i manualną skrzynią biegów. Silnik nie może jednak przekraczać mocy 11 kW (14,75 KM) i stosunku mocy do masy własnej 0,1 kW/kg. By jednak móc jeździć takim motocyklem musimy posiadać uprawnienia kategorii B od przynajmniej 3 lat.

Stało się tak mimo tego, że jeden z posłów Twojego Ruchu przekonywał, że zwiększy to zagrożenie na drogach, ponieważ motocyklem z manualną skrzynią biegów nie powinno się jeździć bez odpowiedniego przygotowania. Wszystko zostało jednak po myśli senatora PiS, który wcześniej doszedł do wniosku, że dopuszczenie tylko motocykli z automatyczną skrzynią biegów będzie faworyzowało wybranych producentów.

Oznacza to, że nowe przepisy trafią teraz na biurko prezydenta RP. Jeżeli ten nie będzie miał żadnych uwag i podpisze nowelizację, nowe przepisy zostaną ogłoszone w ciągu 21 dni w Dzienniku Ustaw RP. Większość z nich zacznie obowiązywać po 30 dniach od daty ich ogłoszenia.

{module_contentholder, name="cze14_U70" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="cze14_U71" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="cze14_U88" ice:editable="content"}
comments powered by Disqus