ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

11 CZE 20:30

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma powstrzymać piratów drogowych

Przekroczysz prędkość o 50 km/h – stracisz prawo jazdy na 3 miesiące. Jeżeli to nie poskutkuje, prawo jazdy może być odebrane bezterminowo. Są też bardziej surowe przepisy dla nowych kierowców.

Wczoraj pisaliśmy o nowych przepisach, które mają całkowicie wyeliminować pijanych kierowców z ruchu drogowego. Okazuje się, że wraz z pakietem „antyalkoholowym” rząd przyjął projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Resort Spraw Wewnętrznych, który uderza nie tylko w nietrzeźwych kierowców, ale również w piratów drogowych.

Już dzisiaj świeżo upieczony kierowca ma przez pierwszy rok mniejszy limit punktów karnych – 20 zamiast 24. W myśl nowych przepisów, młody kierowca straci prawo jazdy w razie popełnienia w ciągu tego roku zaledwie trzech wykroczeń drogowych. To samo stanie się w przypadku popełnienia chociaż jednego przestępstwa drogowego.

Kolejnym zaostrzeniem obowiązujących przepisów jest wprowadzenie automatycznego odbierania prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczyli w terenie zabudowanym dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h. Prawo jazdy ma być odbierane na okres 3 miesięcy.

Jeżeli po 3-miesięcznym odebraniu prawa jazdy sytuacja się powtórzy, nowe przepisy przewidują odebranie prawa jazdy na 6 miesięcy. Nowy projekt przewiduje również możliwość dożywotniego odebrania prawa jazdy kierowcy, który wielokrotnie, rażąco łamie przepisy ruchu drogowego.

Wg nowych przepisów nie będzie tak łatwo wywinąć się także z jazdy bez uprawnień. Teraz będzie za to groziło do 2 lat pozbawienia wolności.

ŹRÓDŁA:

ISP.POLICJA.PL

{module_contentholder, name="cze14_U70" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="cze14_U71" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="cze14_U88" ice:editable="content"}
comments powered by Disqus