ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

9 CZE 17:30

Motocykl na kat. B do 125 cm3 także z manualną skrzynią biegów!

Senatorowie stwierdzili, że dopuszczanie tylko motocykli ze skrzynią automatyczną nie jest dobrym pomysłem. Będzie można jeździć każdym jednośladem, który ma do 125 cm3 i do 15 KM.

2014 Yamaha YZF-R125 / 124,7 cm3 / 15 KM @ 9000 rpm / 0-100 ok. 15 s / max 134 kmh

Ustawa zezwalająca na jazdę motocyklem 125cm3 bez zdawania dodatkowego egzaminu jest coraz bliższa wprowadzenia. 6 czerwca Senat przegłosował poprawkę do ustawy o kierujących pojazdami. Ustawa, która została skierowana do Senatu zawiera zapisy umożliwiające kierowcy posiadającemu kategorię B poruszać się motocyklem o pojemności do 125 cm3 bez wyrabiania dodatkowych uprawnień.

Posłowie postawili dwa warunki. Kierowca musi posiadać prawo jazdy minimum 3 lata oraz motocykl musi być wyposażony w automatyczną skrzynię biegów. Poprawka którą w senacie przyjęto prawie jednomyślnie, znosi kontrowersyjny zapis odnoszący się do tego, że motocykl musi mieć automatyczną skrzynię biegów. Senatorowie uznali, że ograniczenie skrzyni biegów wprowadzi więcej zamętu niż pożytku. Dalsze losy ustawy leżą teraz w rękach parlamentarzystów, którzy będą głosowali za przyjęciem poprawki Senatu lub za jej odrzuceniem. Ustawa po ponownym sejmowym głosowaniu trafi na biurko prezydenta.

Wg obecnych przepisów posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą poruszać się jednośladem, jeżeli jego silnik nie przekracza 50 cm3 pojemności oraz 5,4 KM mocy. Wg nowych przepisów bez robienia dodatkowych uprawnień będzie można jeździć motocyklem do 125 cm3 i 15 KM. Tego typu maszyny mogą rozpędzać się ponad 130 km/h i część ekspertów uważa, że nowy zapis doprowadzi do wzrostu liczby wypadków. Jeśli prezydent podpisze nową ustawę, przepisy zostaną ogłoszone w specjalnym dzienniku ustaw. Nowe prawo wejdzie w życie po 30 dniach od jego ogłoszenia.

{module_contentholder, name="cze14_U70" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="cze14_U71" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="cze14_U88" ice:editable="content"}
comments powered by Disqus