ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

10 CZE 22:45

Koniec z jazdą po alkoholu? Rząd przygotował bardzo surowe kary

Do 15 lat zakazu, dożywotna utrata prawa jazdy dla ponownie skazanych oraz od 5 do 10 tys. zł grzywny. Ponadto w przypadku jazdy bez uprawnień kierowca może zostać skazany na 2 lata utraty wolności.

10 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt zmian mający rozwiązać problem pijanych kierowców na polskich drogach. Propozycje przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Przyjęty projekt zakłada cztery zmiany w prawie.

Pierwszy z nich zakłada, że gdy kierowca który spowodował wypadek był nietrzeźwy lub zbiegł z miejsca zdarzenia, może zostać skazany na utratę prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat. Jeżeli dany kierowca ponownie zostanie zatrzymany i badanie wykaże, że jest pod wpływem alkoholu, automatycznie straci prawo jazdy dożywotnio. Tylko w bardzo uzasadnionych przypadkach sąd będzie mógł skrócić ten zakaz.

Kolejna propozycja mówi, że oprócz odbierania dokumentów pijanemu kierowcy będzie zasądzona grzywna w wysokości 5 tys zł. Recydywiści, czyli ponownie skazani, muszą się liczyć z dwukrotnie wyższą karą. Będzie to 10 tys. zł przekazywane na fundusz pomocy pokrzywdzonym.

Trzecią zmianą ma być wprowadzenie nowego czynu zabronionego, czyli prowadzenia pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień. Za takie przestępstwo groziłaby kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Ostatnią zmianą, która ma wyeliminować nietrzeźwych kierowców, jest wprowadzenie tak zwanych alcolocków dla osób skazanych. Jeśli kierowca będzie chciał odzyskać uprawnienia do prowadzenia auta po odbyciu kary, będzie musiał na okres 3 lat zainstalować w swoim samochodzie alcolock. Jest to urządzenie, które uniemożliwia odpalenie silnika, jeżeli w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol.

{module_contentholder, name="cze14_U70" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="cze14_U71" ice:editable="content"} {module_contentholder, name="cze14_U88" ice:editable="content"}
comments powered by Disqus