Paweł Bijata

Nie kupuj, wynajmij!
To wygodne

8 LUT 2018

Nowe samochody szybko tracą na wartości, po wyjeździe z salonu 10 proc., w kolejnych 3 latach nawet 30-40 proc. A to przecież tylko część kosztów, które ponosi właściciel. Dlatego świadomi konsumenci dochodzą do wniosku, że posiadanie dzisiaj nowego, czy nawet używanego auta na własność, wcale już takie wygodne nie jest. Coraz częściej sięgają po wynajem, a właściwie jego nową formę finansowania, jaką jest abonament na samochód. Płacą stałą ratę i niczym się nie przejmują.

Do niedawna usługa długoterminowego wynajmu była dostępna głównie dla przedsiębiorców. Dzisiaj na rynku dostępne są również oferty dla małych firm i osób prywatnych, które mogą skorzystać z dedykowanej im formy wynajmu - abonamentu na samochód. Taki model korzystania z samochodu zaczyna się doskonale sprawdzać. Oferuje go np. firma Master1.pl.

Co przemawia za abonamentem?

Po zakończeniu umowy mamy możliwość wymiany auta na kolejnePosiadanie własnego auta generuje szereg dodatkowych kosztów, których często nie dodajemy do końcowej sumy jaką wydaliśmy na samochód. Obok utraty wartości musimy przecież liczyć się z opłatą ubezpieczenia, które dzisiaj jest wyjątkowo drogie. Auto będziemy również regularnie serwisować, wymieniać części eksploatacyjne, a z dużym prawdopodobieństwem, również naprawiać. Potem, gdy samochód już nam się znudzi i z pewnością zestarzeje, pojawi się problem z jego sprzedażą, bo wybór używanych aut na giełdach, platformach aukcyjnych i w serwisach ogłoszeniowych jest ogromny, a kupujący niezwykle są ostrożni. Poza tym nie każdy kierowca czuje się dobrze w roli sprzedawcy.

Podczas długoterminowego wynajmu opłatę za ubezpieczenie, serwisowanie auta czy wymianę opon mamy zawartą w miesięcznej (stałej) opłacie, którą wcześniej uwzględniliśmy w naszym budżecie. Ogromną zaletą jest komfort użytkowania takiego samochodu. Nie musimy się martwić, że w ciągu roku zaskoczą nas dodatkowe wydatki, nie interesuje nas utrzymanie samochodu oraz koszty eksploatacyjne. Należy też zwrócić uwagę, iż osoba korzystająca z wynajmu nie zwraca uwagi na utratę wartości samochodu. Po zakończeniu umowy ma możliwość szybkiej wymiany auta na kolejne (kierowca oddaje auto i może podpisać nową umowę na kolejny samochód).

Na stronie Master1.pl oddano do dyspozycji intuicyjny konfigurator ofert, który znacznie ułatwia wybór interesującego auta.

Nie musisz kupować, aby jeździć nowym

Wiele osób najchętniej widziałoby u siebie pod domem nowe auto. Nie ma się czemu dziwić, dzisiaj samochody są coraz lepiej wyposażone, mają lepsze osiągi, są wygodniejsze oraz posiadają wiele komfortowych i nowoczesnych dodatków. Nie sprawiają również tak dużo problemów jak używane.

Dzięki usłudze długoterminowego wynajmu podpisujesz umowę, dopełniasz formalności, a firma załatwia wszystko za ciebie. Ty odbierasz już tylko świeżutkie auto i cieszysz się z jazdy. Samochód możesz używać przez okres od 12 do 48 miesięcy, płacisz co miesiąc ustaloną ratę i obchodzi cię tylko paliwo. Ponadto nie potrzebujesz też żadnych pieniędzy na start! Gdy umowa się kończy oddajesz auto i bierzesz kolejne.

Wartość rezydualna - po 3 latach i 30 tys km - na przykładzie SUV-ów. Dane opracował Complex PR (Toyota)

Przyjrzyjmy się zatem kosztom

Które ponosi każdy posiadacz auta na własność. Kupując samochód musisz wydać rocznie nawet kilka tysięcy złotych na ubezpieczenie, ponadto w ciągu 2-3 lat zmienisz średnio dwa komplety opon (zimowe i letnie). Koniecznie doliczyć trzeba także wymianę części, które się zużywają (klocki, oleje, filtry). Warto też mieć na uwadze, że wiele osób decyduje się na kredyt, w takim wypadku z portfela ubędzie kolejne kilka tysięcy, które trzeba oddać bankowi.

Podsumowując wydatki trzeba też zaznaczyć, że zakup auta za gotówkę, to zamrożenie dużej kwoty za coś, co tylko traci na wartości. Kupując nowe auto za 65 tysięcy, po 3-4 latach sprzedajesz je za 35 tysięcy (według profesjonalnych firm wyceniających auta średnia utrata wartości samochodu po trzech latach jego używania wynosi 50%). Nagle okazuje się, że wszystkie koszty, to mniej lub tyle samo co wynajem nowego samochodu na 3 lata. A ile nerwów i obowiązków mniej?

Co masz w opłacie abonamentowej?W ramach Abonamentu otrzymujesz:•    Nowy samochód, który możesz wymienić na kolejny już po kilkunastu miesiącach•    Kompletną obsługę serwisową•    Wymianę i przechowanie opon•    Pełny pakiet ubezpieczenia OC+AC+NNW•    Całodobową opiekę Assistance•    Samochód zastępczy•    Wsparcie opiekuna KlientaNie chcę nowego, chcę wynająć używany

No właśnie, a co w przypadku, gdy chcemy mieć mniejszą ratę, albo wziąć większe, ale używane auto? Jest to jak najbardziej możliwe. Master1.pl ma w ofercie setki używanych samochodów. Zazwyczaj auta mają od roku do pięciu lat. Tutaj także dostępne są warianty z pełnym ubezpieczeniem i obsługą serwisową.

Są to samochody pokontraktowe, więc ich największą zaletą jest to, że były wcześniej pod profesjonalną opieką firmy specjalizującej się w finansowaniu i zarządzaniu samochodami. Posiada ona szczegółową wiedzę na temat ich historii serwisowej i zna rzeczywisty przebieg. A gdy kupisz auto używane z niewiadomym przebiegiem oraz historią, oprócz kosztów w postaci ubezpieczenia, rejestracji i serwisowania musisz jeszcze doliczyć koszty napraw. A to jest bardzo trudne, bo nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć co w aucie używanym może się popsuć. Pół biedy, gdy kupisz auto dobrze utrzymane, od uczciwego sprzedawcy. To jednak jak dobrze wiemy dzisiaj nie lada wyczyn. Gorzej, gdy trafisz na samochód wyszykowany tylko do sprzedaży z cofniętym licznikiem. Tutaj zsumowane koszty eksploatacji i napraw mogą być już naprawdę spore.

A na wynajmie? Wsiadasz, lejesz paliwo i niczym się nie już przejmujesz. A jak chcesz zmienić? To zmieniasz a nie martwisz się o sprzedaż.

Luksus na kilka miesięcy

Obecnie wiele osób w dużych miastach lubi się pokazać w dobrym i drogim samochodzie. Niestety nie mają tak dużej gotówki, aby zakupić auto od ręki. Stać ich co prawda na ratę, ale nie chcą wiązać się na 6 lat z kredytem. I tutaj także z pomocą przychodzi wynajem. W ofercie Master1.pl dostępne są auta nawet na 12 miesięcy. W rezultacie posiadacze cieszą się z fajnej bryki przez pół roku, a potem w każdej chwili wymieniają auto na kolejny pojazd. Z perspektywy sąsiadów i znajomych wygląda to bardzo efektownie.

TESTY SAMOCHODÓW

Forum

O nas

Zostaw komentarz