Škoda Octavia RS iV – lepsza niż Volkswagen Golf? TEST

Tak się złożyło, że po tygodniu spędzonym za kierownicą Volkswagena Golfa 8, miałem okazję przesiąść się prosto do najnowszej Skody Octavii.

Skoda wyposażona była wprawdzie w zupełnie inny silnik niż Golf, ale całą resztę mogłem porównać dosyć bezpośrednio.

Pod maską Octavii RS iV pracuje ten sam napęd o mocy 245 KM, który znajdziemy w Cuprze Leonie, oraz Volkswagenie Golfie GTE. Jest to zestaw składający się z silnika spalinowego 1.4 TSI oraz z silnika elektrycznego, rozwijającego ok. 115 KM.


Wrażenia? To jedna z lepszych hybryd PHEV (czyli plug-in) na rynku – choć ma swoje wady, odczuwalne zwłaszcza zimą. Wspominam o tym w filmie.

Natomiast pod względem dynamiki – jest dobrze. A w porównaniu do Kii Ceed PHEV oraz Renault Megane E-Tech – wręcz rewelacyjnie. Główny powód to mocny silnik elektryczny. Dzięki temu Octavia RS iV jeżdżąca tylko na prądzie jest naprawdę dynamiczna.

Największa wada Octavii to moim zdaniem skrzypiące elementy drzwi. Poza tym wersja liftback nie porwała mnie jeżeli chodzi o przestrzeń ładunkową. Mam też uwagi do kamery cofania, która nie sprawdza się w nocy. A więcej informacji znajdziecie w filmie.

https://www.youtube.com/watch?v=I1Np4U5eYzA