Hyundai i30 Wagon (2021) – przyjemny, komfortowy, ale trochę ciasny

Hyundai i30 Wagon to kombi, choć jedno z najkrótszych w segmencie C. Przez to miejsca na tylnej kanapie nie ma przesadnie dużo, gdy kierowca jest wysoki (190 cm).

Dużą zaletą i30 kombi jest dla mnie linia nadwozia. Po liftingu auto wciąż prezentuje się świeżo i przyjemnie. Do tego jego wnętrze jest funkcjonalne – może poza felernym podłokietnikiem.

Środek ma mało porywający design na tle nowszych konkurentów, ale za to znajdziemy w nim mnóstwo fizycznych przycisków. Wszystkie funkcje auta obsługuje się intuicyjnie.


Kolejny bardzo przyjemny aspekt tego samochodu to napęd. Mikrohybryda (MHEV) z silnikiem spalinowym 1.5 turbo (T-GDI). Pracuje cicho, przyjemnie, gładko. Pod nogą mamy 160 KM, które przy delikatnej jeździe pali niewiele. Przy 120 km/h wyszło mi 5,5-5,7 litra, w mieście poniżej 7 litrów.

Zawieszenie w Hyundaiu i30 Wagon jest bardzo komfortowe. Naprawdę blisko mu do poziomu oferowanego przez najlepsze auta z segmentu (czyli C4, Octavia, Leon).

Cenowo też jest nieźle. Wraz z Kią Ceed, Hyundai i30 jest jednym z tańszych przedstawicieli nadwozia kombi w segmencie C. A więcej w filmie.