Straż miejska ma dostać nowe uprawnienia do karania – mandaty do 500 zł

To strefa czystego transportu, nie może pan tu wjeżdżać, mandat 500 zł. Tak niedługo może wyglądać wjazd autem spalinowym do centrum miasta.

Jak informuje Dziennik.pl, straż miejska i gminna dostanie nowe uprawnienia, a nowe mandaty dla kierowców mogą sięgnąć 500 zł.

Chodzi o nadchodzącą nowelizację prawa związaną z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przewiduje ona powstanie tzw. stref czystego transportu, w której będą mogły poruszać wyłącznie samochody elektryczne, napędzane wodorem, albo gazem ziemnym.


W tego typu strefy wjechać będą mogli jedynie mieszkańcy strefy i służby publiczne. Jeżeli natomiast znajdzie się tam ktoś nieuprawniony, grozi mu mandat do 500 zł.

MSWiA zauważyło jednak, że obecnie straże miejskie i gminne nie mogą reagować na tego typu sytuacje. Dlatego istnieje zasadność, by to zmienić.

Strefy czystego transportu będą mogły pojawić się w gminach powyżej 100 000 mieszkańców dla terenu śródmiejskiej zabudowy lub jej części. Treść ustawy znaleźć można tutaj.