Nowa Tesla Roadster ma przyspieszać do 100 km/h ~1,1 sekundy!

To wyliczenia Engineering Explained na podstawie informacji, które udostępnił dotąd Elon Musk. Tesla Roadster z pakietem SpaceX ma być wyposażona w 10 silników rakietowych, które będą pomagać w przyspieszaniu, hamowaniu i pokonywaniu zakrętów.

Elon Musk podczas rozmowy z Jayem Leno dla telewizji CNBC potwierdził ostatnio, że nowa Tesla Roadster będzie wyposażona w silnik rakietowy. Nie będzie on jednak zasilany paliwem rakietowym, a… bardzo mocno sprężonym powietrzem. Można to przetłumaczyć jako pędnik zimnego gazu. Wykorzystuje on rozprężanie do wytworzenia ciągu. Jak Musk przyznał w rozmowie z Joe Roganem, będzie to ciśnienie ok. 10 000 psi.

Takich silników rakietowych ma być 10

Główny zostanie umieszczony z tyłu, za rejestracją. Oczywiście nie będą one dostępne w standardowym wyposażeniu, tam będzie jedynie silnik elektryczny. Silniki rakietowe mają stanowić część pakietu SpaceX. A że, Elon Musk ma doświadczenie z silnikami rakietowymi, chyba nikogo przekonywać nie trzeba.


Efektem ma być przyspieszenie 0-100 km/h w czasie 1,1 sekundy przy przeciążeniu 2,5 G.

Pozostałe 9 silników rakietowych ma zostać umieszczonych wokół samochodu. Wszystko po to, by poprawić prowadzenie. Mają one wspomagać kierowcę przy hamowaniu oraz w szybkim pokonywaniu zakrętów.

Już bez tego pakietu Tesla Roadster ma być imponująca. Napęd przekazywany będzie na 4 koła, 0-100 ma zająć 1,9 sekundy (przy 1,44 G), zaś maksymalny moment obrotowy ma wynieść… 10 000 Nm. Co akurat jest do zrobienia, bowiem Model S ma niemal 11 000 Nm.

Jak obliczył prowadzący Engineering Explained, gdyby ten sam rodzaj napędu rakietowego wykorzystać do hamowania, na zatrzymanie się z 97 km/h do 0 wystarczy zaledwie 14 m. Dla porównania – Porsche GT2 RS potrzebuje do tego dwa razy tyle.

Engineering Explained z udostępnionych do tej pory informacji obliczył też, że Roadster bez dodatkowych silników rakietowych waży ok. 2000 kg. Może się jednak okazać, że masa będzie większa, gdyż zasięg auta ma wynieść ponad 600 mil (ok. 1000 km).

Osoby zainteresowane jak obliczono przyspieszenie do 97 km/h w 1,1 sekundy powinny obejrzeć poniższy film.

A tak wygląda symulacja komputerowa przyspieszenia Tesli Roadster w 1,1 sekundy.