Od 1 lipca rewolucja w przepisach drogowych

Na kategorii B poprowadzimy auta do 4,25 tony. Stracimy prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h – także poza miastem. Zaś pieszy będzie miał pierwszeństwo już przed przejściem.

Jak informuje portal Gazeta.pl, od 1 lipca posiadacze kategorii B będą mogli prowadzić samochody o masie własnej do 4,25 tony. Do tej pory limit dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) wynosił 3,5 tony.

Są jedna dwa zastrzeżenia

Po pierwsze samochód będzie musiał wykorzystywać napęd alternatywny. Wynika to z faktu, że akumulatory w hybrydach, a zwłaszcza autach elektrycznych, mocno podnoszą masę samochodu.


Drugie ograniczenie dotyczy doświadczenia kierowcy. Ten musi mieć prawo jazdy od co najmniej 2 lat.

Wraz z tym wejdą też inne zmiany

O nich mówi się już od kilku miesięcy. Chodzi m.in. o utratę prawa jazdy poza terenem zabudowanym za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. Obecnie utrata prawa jazdy dotyczy jedynie terenu zabudowanego.

Kolejna rzecz to zmiana pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. Od lipca kierowcy będą musieli ustąpić, gdy tylko pieszy zbliży się do przejścia.

Zostanie też zmniejszony limit prędkości w mieście. Aktualnie w nocy (między 23, a 5 rano) można jechać do 60 km/h. Od 1 lipca limit będzie wynosił 50 km/h – niezależnie od pory dnia.