Volkswagen i Ford wyprodukują wspólnie 8 mln samochodów

To efekt aliansu o którym mówi się od roku. Ford będzie produkował auta elektryczne na platformie Volkswagena, a Volkswagen pickupy i vany na bazie aut Forda.

Ford Motor Company oraz Volkswagen AG poinformowali w środę, że wyprodukują wspólnie 8 mln sztuk samochodów. Dotyczy to pickupów oraz aut dostawczych. Jest to częścią aliansu zapowiedzianego przed rokiem.

Producenci mają współpracować m.in. nad miejskim VAN-em, którego wyprodukować ma Volkswagen. W planach jest też większy VAN opracowany przez Forda oraz pickup średniej wielkości od Volkswagena. Auto ma wykorzystać platformę Forda Rangera na rok 2022.


Ford przygotuje także nowy samochód elektryczny, który będzie oferowany w Europie. Auto będzie bazowało na platformie Volkswagena i powinno pojawić się w roku 2023.

Ford Ranger Raptor

Volkswagen oraz Ford ogłosili współpracę w styczniu 2019. Chcą w ten sposób wzmocnić swoją pozycję w kategorii aut elektrycznych oraz zaoszczędzić pieniądze.

Ponadto Volkswagen ogłosił, że Herbert Diess nie jest już prezesem Volkswagena. Jego miejsce od 1 lipca zajmie Ralf Brandstaetter.

Natomiast Diess pozostanie w Volkswagenie i będzie szefem całej grupy. Ma to pozwolić na większą swobodę i skupienie na markach i grupie “w fazie przemian branży motoryzacyjnej”.

Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi też o zażegnanie sporu z przedstawicielami pracowników, którzy mają aż 9 miejsc w 19 osobowej radzie nadzorczej. Mogą oni – wspólnie z dyrektorami wyznaczonymi przez Dolną Saksonię, do której należy 20% udziałów w koncernie – wetować decyzję szefów Volswagena.