Honda padła ofiarą wirusa, który szyfruje zawartość komputerów

Honda Civic Type R sets new lap record at Estoril circuit in Portugal, driven by Tiago Monteiro

Ekans to pierwszy wirus atakujący systemy przemysłowe. Honda twierdzi, że nic złego się nie dzieje, ale w 2017 roku podobny incydent zablokował jedną z fabryk.

Jak donosi Telegraph, Honda stała się celem cyberataku, który ograniczył pracownikom dostęp do komputerów oraz telefonów. Jeden z serwerów japońskiego producenta miał zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem o nazwie Ekans.

W związku z tym pracownicy Hondy w USA po dotarciu do pracy zostali odesłani do domu. W przypadkach innych firm oprogramowanie Ekans informowało użytkowników o konieczności zapłaty, by odszyfrować dane komputera.


Wg Sky News, Honda natknęła się na tego typu problemy nie tylko w USA, ale także w Japonii oraz w Europie.

HONDA E: THE PERFECT BALANCE OF EFFICIENCY AND PERFORMANCE FOR URBAN COMMUTING

Rzecznik Hondy twierdzi, że atak jest przedmiotem dochodzenia. Zaznacza, że nie ma to wpływu na produkcję, działania dealerów oraz na klienta. Mimo to wyżej wymienione źródła donoszą, że pracownicy w Ohio zostali odesłani do domu.

W 2017 roku jeden z zakładów Hondy w Japonii musiał zatrzymać produkcję po tym, jak sieć zakładu została uszkodzona przez wirusa WannaCry.

Ekans pojawił się pod koniec roku 2019. Potrafi szyfrować dane i domagać się wpłaty okupu. Ponadto ma też możliwość zabijania pracujących procesów oraz wyłączania kopii zapasowej Windows – Volume Shadow Copy.