Chiński Xpeng kopiuję Teslę, teraz przyszedł czas na stronę internetową

Amerykanie już wcześniej oskarżali chińczyków, m.in. o skopiowanie kodu źródłowego Autopilota. Teraz pojawiła się strona Xpeng P7. Jest niemal identyczna jak strona Tesli Model S.

Xpeng lub też Xiaopeng Motors to chiński producent samochodów elektrycznych. Główna siedziba firmy znajduje się w Guangzhou, natomiast producent ma też biura w Kalifornii, w Mountain View.

Nie tak dawno Xpeng został oskarżony przez Teslę o nielegalne używanie kodu źródłowego autopilota, który jakimś sposobem wszedł w posiadanie chińczyków.


Podobno były inżynier pracujący nad Autopilotem, Guangzhi Cao, pobrał kod źródłowy systemu na swoje urządzenie, za pośrednictwem Apple Airdrop.

Xpeng już wcześniej przyznawał, że duży wpływ na rozwój firmy było wykorzystanie otwartych źródeł patentowych Tesli. Była to podobno pierwsza firma, która faktycznie skorzystała z patentów za darmo.

Wygląda na to, że inspiracje Teslą są dużo głębsze

Nie tak dawno wystartowała strona modelu Xpeng P7, czyli sedana o długości 4,88 m, który oferuje teoretyczny zasięg NEDC do 706 km. Auto jednocześnie przyspiesza do 100 km/h w 4,3 sekundy.

Rzecz w tym, że strona wygląda tak, jakby została po prostu stworzona na podstawie szablonu strony Tesli. Niemal identyczne jest także zdjęcie samochodu. Puste tło jest zbliżone do zdjęcia Modelu S. Nawet kąt ustawienia auta jest taki sam.

Xpeng jest już od jakiegoś czasu nazywany klonem Tesli i wygląda na to, że chiński producent konsekwentnie trzyma się tego określenia. Zamówienia na model P7 wystartowały w kwietniu 2020, natomiast pierwsze dostawy do klientów mają odbyć się w tym roku.

Strona internetowa Xpeng P7: https://en.xiaopeng.com/p7.html
Strona internetowa Tesla Model S: https://www.tesla.com/models