Nadjeżdża nowe wcielenie legendarnego Nissana 240Z!

Nowa wersja Nissana serii Z będzie znacznie bardziej przypominała model z roku 1969. Pod maskę trafi 4 litrowe V6, albo 3 litrowe V6 z twin-turbo.

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi następca legendarnego Nissana 240Z, produkowanego od roku 1969. Ja wiem, że i 350Z i 370Z można w ten sposób traktować, ale sylwetka tych modeli nie do końca pasowała do oryginału z lat 70-tych.

Natomiast film udostępniony przez Nissana, pokazujący zaledwie zarysy nowych modeli samochodów, sugeruje że nowy model z “Z” w nazwie, będzie mocno nawiązywał do swojego pierwowzoru.


Film trwa zaledwie 1 min 11 sekund i przedstawia więcej niż 10 przeprojektowanych modeli producenta. Nowa wersja modelu Z jest bardzo oczekiwana, bowiem 370Z – który wciąż jest nawet w polskiej ofercie – produkowany jest już od 11 lat. Jak na motoryzację – to wieczność.

Nissan 400Z?

Wiele wskazuje na to, że właśnie taką nazwę przyjmie sportowy Nissan. Obecny model, 370Z, wyposażony jest w silnik V6 o pojemności 3,7 litra. Natomiast 350Z miał pod maską V6 o pojemności 3,5 litra. Oznaczać to może, że 400Z otrzyma silnik o pojemności 4 litrów.

Z drugiej strony równie prawdopodobne jest zastosowanie silnika 3.0 V6 twin-turbo, który wykorzystywany jest w autach Infiniti.

Pozostałe modele w filmie to Ariya, Armada, Frontier, Kicks, Navara, Pathfinder, Qashqai, Rogue, Terra oraz X-Trail. Wszystkie nazwy zostały wymienione pod koniec klipu. Ariya będzie elektrycznym SUV-em Nissana, który prawdopodobnie trafi tylko do USA.

Premiera nowego, sportowego modelu jest o tyle zaskakująca, że Nissan mierzy się ostatnio z poważnymi problemami finansowymi. Producent planuje zwolnić 20 000 osób i częściowo wycofać się z Europy.