Volkswagen oraz Škoda wstrzymują dostawy nowego Golfa i Octavii

Błąd sprawia, że nie działa funkcja połączenia alarmowych, wymagana przez UE od 2018 roku. Problem może też dotyczyć Audi A3 i Seata Leona, bowiem auta wykorzystują tą samą architekturę.

Jak donosi portal Automotive News Europe oraz Reuters, Volkswagen wstrzymuje dostawy najnowszego Golfa VIII oraz nowej Skody Octavii IV.

Powodem są problemy z oprogramowaniem, a dokładniej z funkcją umożliwiającą połączenia alarmowe, co jest wymagane przez przepisy UE od 2018 roku.


Skoda Octavia 4 generacji

Volkswagen potwierdził w ostatni piątek, że w ciągu kilku najbliższych dni zdecyduje, jak poradzić sobie z aktualizacją oprogramowania. Podobny los spotkał też nową Octavię, czyli kolejny samochód korzystający z platformy MQB Evo i z jednostki łączności internetowej OCU3.

Problem może dotyczyć także nowego Audi A3 oraz Seata Leona. Wszystkie te rynkowe nowości korzystają bowiem z tej samej architektury.

Volkswagen opóźnił w tym roku sprzedaż nowego Golfa w Europie

M.in. ze względu na problemy z zaawansowanymi funkcjami samochodu, w tym aktualizacjami OTA (przez Internet, jak w smartfonach). Nowy Golf oferuje podobno wyjątkowo zaawansowane i rozbudowane multimedia, które najwyraźniej doprowadziły do opóźnienia.

Volkswagen Golf VIII – wnętrze

VW przekazał też Der Spiegel, że usterka została zauważona podczas rutynowych kontroli jakości. Nie wiadomo jednak ilu samochodów dotyczy ten problem. Wiadomo jedynie, że odpowiednia aktualizacja pojawi się do 21 czerwca.

Produkcja Golfa VIII nie zostanie zawieszona. Będzie ona trwała, natomiast auta będą przechowywane u producenta aż do momentu niezbędnej aktualizacji.

Volkswagen za Teslą pod względem oprogramowania

Warto przypomnieć, że przed miesiącem do Sieci przedostały się słowa Heberta Diessa – dyrektora VW – który wskazuje że Tesla ma znaczącą przewagę jeżeli chodzi o oprogramowanie. Głównie chodzi o funkcje jazdy autonomicznej. Dlatego niemiecki producent ma wdrożyć plan dogonienia amerykańskiego konkurenta.

Volvo też ma problem

Ale poważne problemy dotyczą też innych marek. W marcu tego roku okazało się, że wiele modeli Volvo wyprodukowanych od 2019 roku ma niedziałający system automatycznego hamowania AEB.