Stracimy prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym

Ponadto pieszy zyska pierwszeństwo będąc przed przejściem, a maksymalna prędkość w mieście zostanie zmniejszona w nocy z 60 do 50 km/h. Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber zapowiada, że nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od początku wakacji.

Najważniejsza zmiana nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zakłada, że prawo jazdy będzie zatrzymywane w przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/h w każdych warunkach. Do tej pory utraty prawa jazdy na 3 miesiące mogliśmy się spodziewać tylko w przypadku terenu zabudowanego. Od wakacji przepisy będą obejmowały także przekroczenia prędkości poza terenem zabudowanym.

Druga znacząca zmiana dotyczy pieszych. Zyskają oni pierwszeństwo już podczas zbliżania się do wyznaczonego przejścia.


Ostatnia rzecz to zniesienie podwójnego ograniczenia prędkości w mieście. Obecnie w nocy, w godzinach 23-5 możemy jechać 60 km/h, zaś w dzień od 5 do 23 maksymalna prędkość to 50 km/h. W świetle nowych przepisów pojedziemy maksymalnie 50 km/h, niezależnie od godziny.

Jak informuje Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, prace nad nowelizacją idą zgodnie z planem, a koronawirus nie wpłynął na ich tempo.

W związku z tym możemy się spodziewać, że nowe przepisy będą obowiązywać od końca czerwca lub początku lipca. Dokładna data nie została jeszcze podana.