Nissan zamierza wycofać się z Europy

Jak donosi Reuters, Nissan planuje wycofać się z Europy i innych krajów, by skupić się na Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii. Dla Europy zostanie ewentualnie tylko Qashqai i Juke.

Aktualizacja 6.05.2020

Nissan podtrzymuje pełne zaangażowanie we wzmacnianie swojej oferty produktowej w Europie w ramach nieustannych wysiłków zmierzających do zwiększenia konkurencyjności firmy. Nowy Juke, który został wprowadzony na rynek w listopadzie ubiegłego roku, jest pierwszym krokiem w odnowieniu gamy samochodów osobowych marki. W zakładach produkcyjnych w Sunderland w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się już prace przygotowawcze do rozpoczęcia produkcji nowej generacji crossovera Qashqai. Nissan nieustająco dąży do dalszego elektryfikowania swojej gamy, czego wyrazem są nowe produkty, które już wkrótce pojawią się w ofercie marki.

“Plan wydajności operacyjnej” ma zostać ogłoszony 28 maja i wykracza on poza rozwiązywanie problemów z ekspansją przez Carlosa Ghosna.


„To nie jest tylko plan redukcji kosztów. Racjonalizujemy operacje, zmieniamy priorytety i zmieniamy naszą działalność” twierdzi jeden z anonimowych informatorów

Podobno plan ma również na celu ograniczenie konkurencji i rozszerzenie współpracy z partnerami sojuszu. Nissan będzie podążał za Mitsubishi Motors w kategorii aut elektrycznych i pojazdów hybrydowych typu plug-in.

Francuskie Renault prawdopodobnie skoncentruje się na technologiach pojazdów elektrycznych i Europie. Nissan i Mitsubishi odmówiły komentarza w tej sprawie.

„Efektem jest to, że chociaż zmniejszamy nasze wydatki na badania i rozwój w porównaniu do ubiegłego roku i robimy inne oszczędności, pompujemy uwolnione zasoby z powrotem na kluczowe rynki i podstawowe produkty”, powiedział jeden z rozmówców, który odmówił podania swoich danych.

Nissan będzie starał się utrzymać obecność w Europie dzięki swoim pojazdom użytkowym – Qashqai i Juke. W Chinach nowy plan Nissana obejmuje projektowanie nowych modeli samochodów. Aktualnie są tam oferowane samochody zaprojektowane z myślą o USA.