Jak zadbać o auto, gdy mamy więcej wolnego czasu? 

Close up of the process of removing dust with a vacuum cleaner and brush during car interior cleaning. Young car detailing service worker cleaning car interior. Focus on hands with cleaning tools

Wśród rutyny codziennego życia są chwile, w których może się zdarzyć trochę więcej wolnego czasu.

Pracują z domu, nie dojeżdżają do pracy, wieczorami i w weekendy także siedzą w domu wedle zaleceń i z powodu zamknięcia wszystkich lokali rozrywkowych i gastronomicznych oraz odwołania imprez kulturalnych. Ten wolny czas w domu można spożytkować na zrobienie wiosennych porządków lub zadbanie o swoje auto.

Warto dbać o auto…!

Dbanie o pojazd jest zalecane i należy to robić regularnie. Zadbany pojazd oznacza wygodniejszą jazdę,mniejsze ryzyko awarii, dłuższy czas eksploatacji, a także zwiększa szanse na korzystną sprzedaż pojazdu. Poza tym zajęcie się samochodem dla wielu osób może stanowić ciekawe oderwanie się od trosk dnia codziennego. Naprawy w własnym zakresie, wymiana części eksploatacyjnych, praca przy aucie może być dobrą rozrywką i odskocznią, podobnie jak gra online w pokera. To także dostępna obecnie i fajna opcja na spędzenie wolnego czasu, przykładowo można sprawdzić się w pokerze Unibet. Jakie są opinie o tego rodzaju rozrywce? Sprawdź w Internecie.


Mycie pojazdu – jak to robić dobrze?

Podstawową czynnością, jaką można wykonać przy aucie w czasie wolnym, jest jego umycie. Nadwozie pojazdu jest wrażliwe na wysokie temperatury oraz mróz i działanie soli, które przyspieszają jego korozję. Dlatego regularne mycie jest ważne, bo usuwa brud i sól. Mycie auta to prosta sprawa, o ile dobrze się do tego zabierze i z odpowiednimi kosmetykami. Pamiętaj o kilku zasadach:

  • Sama woda nie wystarczy by doczyścić karoserię. Trikiem jest dodanie szamponu.
  • Po umyciu karoserii zastosuj preparaty do regeneracji lakieru, jak pasty polerskie czy mleczka. Pozwalają one usunąć płytkie rysy. Nadają się także do regeneracji szyb.
  • Do mycia felg zastosuj specjalne preparaty, zwłaszcza gdy felgi są wykonane z lekkich stopów.
  • Jeśli masz kabriolet, użyj preparatu do czyszczenia składanego dachu z materiału czy winylu oraz do zabezpieczenia tej powierzchni.
  • Wykładziny dywanowe, tapicerka skórzana lub materiałowa także wymagają zastosowania specjalnych środków chemicznych w postaci płynów lub pianek. Alternatywą są ściereczki do brudu z możliwością zastosowania na każdego rodzaju powierzchni wewnątrz auta bez obaw o zniszczenie tapicerki.
  • Do tapicerki skórzanej warto zastosować ponadto środki regenerujące oraz konserwujące.
  • Na czyszczenie deski rozdzielczej i kokpitu wybierz antystatyczne ściereczki, która utrudniają ponowne osadzanie się kurzu i przywracają połysk tym elementom.

Ciekawą kategorią w kosmetykach do auta są produkty wykonane w nanotechnologii, które zapewniają powłokę ochronną na dłuższy czas, bardziej wytrzymałą niż ta stworzona tradycyjnymi środkami chemicznymi.

Zabezpieczenie lakieru

Umytą karoserią dobrze jest zabezpieczyć. Lakier to bardzo wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych element pojazdu, a przy tym najlepsza wizytówka auta. Wskazane jest użycie wosku naturalnego, syntetycznego czy hybrydowego do zabezpieczania lakieru, który ochroni przed warunkami atmosferycznymi, owadami oraz utlenianiem się lakieru.

Wymiana oleju i innych płynów

Raz na jakiś trzeba sprawdzić poziom płynów w aucie, czyli:

  • Oleju, który jest kluczowy dla dobrego stanu silnika;
  • Płynu hamulcowego, który wystarcza na około 2 lata;
  • Płynu chłodniczego wymienianego co około 5 lat.

Jeśli któregoś płynu brakuje, konieczne trzeba go uzupełnić.

Wymiana filtrów i innych części

Jeśli sprawdza się już olej, to warto przy okazji wymienić filtr oleju, a także filtr powietrza – raz do roku i filtr kabinowy – regularnie. Filtr powietrza chroni silnik przed zanieczyszczeniami, zaś filtr kabinowy pozwala utrzymać czyste powietrze wewnątrz auta, zatem nie tyle wpływa na dobrą kondycję pojazdu, co na zdrowie kierowcy i pasażerów. Ponadto systematycznie należy wymieniać wycieraczki lub przynajmniej same ich pióra – zalecane raz do roku, a także co pięć lat alternator i pasek rozrządu, a co około 3-5 lat akumulator.

Opony i ciśnienie w oponach

Osobnym tematem są opony. Zgodnie z prawem należy dwa razy do roku je zmieniać: stosować letnie oraz zimowe zestawy opon. Obecnie niestety zmiana opon nie jest możliwa, gdyż grożą za to mandaty. Wedle mocodawców nie jest to kwestia pierwszej potrzeby i ruszanie się z domu w pandemii, by wymienić opony, karane jest grzywna. Jak tylko jednak obostrzenia zostaną zniesione, koniecznie trzeba będzie wymienić opony, a także sprawdzić ciśnienie w nich. Przedtem wskazane jest ograniczanie poruszania się autem, bo jazda w ciepłych temperaturach na zimowych oponach niszczy ich bieżnik, a także wydłuża drogę hamowania i pogarsza komfort jazdy.