Volkswagen zamknął dziś fabrykę w Poznaniu

Wcześniej podobną decyzję podjął koncern FCA (Fiat) oraz PSA (Opel). Sytuacja dotyczy też zakładów we Wrześni, Swarzędzu i Hanowerze i obejmie 24 000 pracowników. W Poznaniu produkowano 1170 samochodów dziennie.

Z dniem 19.03.2020, wstępnie na 2 tygodnie, zatrzymuje się produkcja samochodów dostawczych w zakładach w Poznaniu, Swarzędzu oraz Wrześni. Stają też fabryki w Hanowerze w Niemczech.

Powód to koronawirus, ochrona pracowników, ale też problemy z dostawami części i z pewnością także mniejsza sprzedaż.


Piotr Olbryś Przewodniczący OM NSZZ “Solidarność” Volkswagen Poznań przyznaje, że “Sytuacja w której się znaleźliśmy jest nadzwyczajna i wymaga też nadzwyczajnych rozwiązań. Decyzję o wstrzymaniu produkcji uważamy za jedyną słuszną. W tej chwili trwają rozmowy na temat zabezpieczenia miejsc pracy oraz wynagrodzenia na czas wstrzymania produkcji.”

W fabryce w Poznaniu i Swarzędzu powstaje Volkswagen Caddy oraz nowy T6.1, w skład czego wchodzi Transporter Furgon, Skrzyniowy, Multivan oraz California. We Wrześni produkowany jest Crafter. Natomiast Hanower odpowiada również za produkcję T6.1, Amaroka i eCraftera.

Volkswagen Poznań to największy pracodawca w Wielkopolsce, gdzie zatrudnia ponad 11 000 osób. W 4 fabrykach produkowanych jest 1170 samochodów dostawczych dziennie.

W 2019 roku VW Poznań wyprodukował 266 127 pojazdów.

Zatrzymuje się także Odlewnia Poznań, zajmująca się produkcją elementów aluminiowych. Powstają tu głowice, obudowy przekładni kierowniczych, elementy zawieszenia i obudowy sprzęgła. Od niedawna także części do produkcji aut elektrycznych.