Koronawirus – Fiat zamyka fabrykę w Tychach, Opel w Gliwicach

Przestój będzie trwał 11 dni. W tym czasie Gliwice mogłyby wyprodukować 11 440 samochodów. Za to w Chinach sytuacja odwrotna – do pracy wracają fabryki Toyoty oraz Renault.

Fabryka Fiata (FCA) w Tychach zatrudnia ponad 2000 osób. Zakład został zamknięty w poniedziałek – tak samo jak większość fabryk tego koncernu. Do FCA należą takie marki jak Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Lancia Maserati, Jeep oraz RAM.

Obecnie wiadomo jedynie tyle, że produkcja zostanie zawieszona na 11 dni – do 27 marca. Codziennie polska fabryka wytwarzała 1040 samochodów, co oznacza że przez zastój w produkcji nie powstanie aż 11 440 pojazdów.


Pierwotny plan zakładał, że produkcja zostanie zatrzymana tylko w poniedziałek i wtorek w celu wykonania dezynfekcji. Zarząd koncernu podjął jednak decyzję o dłuższym przestoju. Podobny los podzieliły też fabryki FCA w Serbii oraz we Włoszech.

Jak tłumaczy zarząd, wszystko dotyczy nie tylko bezpieczeństwa związanego z COVID-19, ale też mniejszego popytu, który wywołała pandemia wirusa.

W Tychach tylko w 2019 roku wyprodukowano ponad 263 tys. samochodów.

Podobny los spotkał fabrykę Opla w Gliwicach

Opel, wraz z Peugeotem, Citroenem, DS, należy teraz do koncernu PSA. Podobnie jak i FCA, grupa PSA nie ograniczyła się w swoich działaniach tylko do Polski. Staną wszystkie zakłady w Europie.

Podobna sytuacja dotyczy więc fabryk we Francji, Hiszpanii, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Portugalii oraz na Słowacji. Podobnie, jak w przypadku FCA, fabryki PSA wznowią produkcję dopiero 27 marca.

Volkswagen w Poznaniu jeszcze nie podjął takiej decyzji, ale związki zawodowe fabryki apelują o wprowadzenie takiego samego rozwiązania.

Zakład PSA Groupe w Gliwicach

Za to w Chinach wszystko rusza na nowo

Wygląda na to, że Chiny w kwestii koronawirusa, najgorsze mają już za sobą. Otwierają się kolejne fabryki. Po miesiącu przestoju rusza m.in. fabryka Toyoty w Kantonie. Tam powstaje Yaris i Camry. Taką samą decyzję podjęło Renault.

Opel Astra nr 250000 – Jubileuszowy samochód z pracownikami świętującymi kolejny etap wspaniałej historii linii modelowej Astry w gliwickim zakładzie Opla