305-konny SUV Cupra Formentor, czyli hiszpańskie Porsche Macan wkrótce w salonach

Najmłodsza marka samochodów na europejskim rynku kontynuuje ofensywę modelową – po Leonie, nadchodzi czas na pierwszy samodzielny model. Cupra Formentor, bo tak się nazywa, jest rzecz jasna SUV-em, który może stanowić budżetową alternatywę dla… choćby Porsche Macana.

Rok po prezentacji studyjnej odmiany, Cupra przedstawia produkcyjną postać swojego pierwszego modelu nie będącego pochodna przedstawionego wcześniej samochodu Seata. Oto Formentor, SUV, który od początku do końca powstał z myślą o najmłodszej marce na europejskiej mapie samochodowej.

Cupra Formentor jest sportowym, średniej wielkości SUV-em, który ma zwracać uwagę nie tylko właściwościami technicznymi i osiągami, ale i wyglądem. Widać tutaj czerpanie garściami z wyglądu przedstawionego kilka tygodni temu sportowego wariantu Leona, z którym Formentor dzieli dużą część DNA.


Widać to także po kokpicie, który zdobi charakterystycznie ukształtowane koło kierownicy, nisko osadzone nawiewy i duży, 12-calowy ekran dotykowy do sterowania systemem multimedialnym, a także nawigacją, radiem i klimatyzacją. Apple CarPlay i Android Auto – w standardzie.

Hiszpański sportowy SUV napędzany będzie 2-litrowym TSi o mocy 310 KM lub 241-konnym hybrydowym napędem plug-in, który oferuje 148-konne, 1,4-litrowe TSI i 113-konny silnik elektryczny. Na samym prądzie ładowany z gniazdka miniukład elektryczny przejedzie maksymalnie ok. 50 kilometrów.

Zamówienia na Cuprę Formentor będzie można składać jeszcze w pierwszej połowie tego roku, a zamówienia pierwszych sztuk powinny ruszyć jesienią 2020 roku. Budżetowe, hiszpańskie Porsche Macan nie będzie oczywiście tanie, jednak dokładne wartości jeszcze nie są znane.