Nowa Kia Sorento 2020 oficjalnie – większa, kanciasta i opcjonalnie hybrydowa

Koreańczycy przedstawili po 6 latach zupełnie nową, czwartą generację swojego flagowego SUV-a na rynku europejskim. Nowe Sorento zyskało więcej ostrych kantów i awangardowych rozwiązań stylistycznych, chce rozpieszczać komfortem i opcjonalnie – cichym, hybrydowym napędem. Na rynku – w połowie roku.

Oferowana dotychczas wersja Kii Sorento zdążyła już się zestarzeć i opatrzyć – była na rynku obecna w końcu od 2014 roku. Po 6 latach, Koreańczycy zdecydowali się zaprezentować zupełnie nowy model, który swój światowy debiut będzie celebrować już za tydzień na Geneva Motor Show 2020.

Czwarta generacja największego SUV-a w europejskiej ofercie Kii nabrała wyrazu, zyskała więcej kanciastych akcentów i takie smaczki, jak chromowana lotka za drzwiami pasażera czy specyficzne, dwuczęściowe tylne lampy. Średniej wielkości auto bez wątpienia może się podobać.


Nietypowe kształty przybrał kokpit, który dominują charakterystyczne, pionowe dwuczęściowe nawiewy. Nietypowo wysoko umieszczono panel klimatyzacji, resztę funkcji przenosząc do dużego ekranu dotykowego dającego też dostęp do systemu inforozrywki najnowszej generacji.

Nowością w gamie będzie układ hybrydowy, który tworzy 1,6-litrowy silnik benzynowy T-GDI z 50-konnym układem elektrycznym tworzonym przez 1,49 kWh baterię litowo-jonową. Łączna moc spalinowo-elektrycznego napędu to 227 KM. To nie wszystko – w planach jest też drugi wariant hybrydowy typu plug-in.

Dla miłośników tradycyjnych silników do wyboru pozostanie klasyczny benzyniak 2.5 T-GDI o mocy 277 KM i 421 Nm maksymalnego momentu obrotowego, a także 2,2-litrowy diesel o mocy 199 KM i 440 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Dla obu jednostek – dwusprzęgłowy, ośmiobiegowy automat.

Nowa Kia Sorento będzie oferowana na największych światowych rynkach, w Europie plasując się powyżej modelu Sportage i po wycofaniu Optimy stając się jedynym modelem klasy średniej w ofercie. Kiedy w polskich salonach? Najwcześniej w te wakacje.