Kolejny Volkswagen Passat tylko elektryczny? To byłby koniec epoki

Volkswagen intensywnie pracuje nad zwiększeniem udziału samochodów napędzanych prądem w swojej ofercie. Niektóre z nich mają być oferowane równolegle ze spalinowymi, inne – mogą je zastąpić. Czy drugą drogą pójdzie elektryczny sedan, który zastąpi… Passata? Możliwe, ale raczej nie w Europie.

Przedstawiony w ubiegłym roku kompaktowy hatchback ID.3 to początek ofensywy modelowej Volkswagena w świecie samochodów elektrycznych. Z roku na rok, udział tego typu pojazdów w ofercie producenta ma rosnąć. Do tego stopnia, że niektóre fabryki całkowicie przejdą na produkcję aut na prąd.

Co ciekawe, na tym się jednak może nie skończyć. Niektóre elektryczne Volkswageny mogą wskoczyć w miejsce dotychczas oferowanych spalinowych modeli – szczególnie tych, które sukcesywnie tracą na popularności i stają się konstrukcjami z coraz gorszymi perspektywami na przyszłość.


Do tego grona należy kultowy Passat, który pomimo względnie dobrej popularności i miana najpopularniejszego samochodu klasy średniej w Europie, również odczuwa niekorzystne dla segmentu D tendencje. Przez spadający popyt, planowany na 2023 rok następca może przyjąć nową postać.

Johan de Nysschen, dyrektor operacyjny amerykańskiego oddziału Volkswagena, powiedział w wywiadzie dla Roadshow, że formuła Passata zbliża się do wyczerpania. Jego następca może stać się samochodem dostępnym wyłącznie z napędem elektrycznym, odpowiadając przez to na zmiany w tamtejszym rynku.

Nie bez powodu zaznaczyliśmy, że chodzi o “tamtejszy”, czyli amerykański rynek, gdyż to właśnie z tej perspektywy dyrektor operacyjny lokalnego oddziału Volkswagena wypowiedział swoje słowa. Passat w USA sprzedaje się coraz gorzej, nie radząc sobie z konkurencją i zmieniającymi gustami konsumentów.

Nadchodząca seryjna odmiana prototypów serii I.D. Vizzion z 2018 i 2019 roku może zatem zastąpić spalinowego Passata jedynie za Oceanem, w Europie zgodnie z pierwotnymi założeniami pozostając oddzielnym, oferowanym równolegle modelem. Tak, jak ID.3 ani myśli, aby zastąpić spalinowego Golfa.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.