Alfa Romeo Giulietta zniknie z rynku – koniec ery włoskich stylowych kompaktów?

Alfa Romeo szykuje się ponoć do wycofania ze sprzedaży kompaktowej Giulietty, która właśnie świętuje 10. rocznicę rynkowej obecności. Co w zamian? Pośrednio, crossover Tonale. Bezpośrednio – nic, co oznacza koniec pewnej epoki.

Mówiło się o tym już kilka miesięcy temu, jednak teraz faktycznie może być coś na rzeczy. Kompaktowa Giulietta obecna na rynku od początku 2010 roku może niebawem zniknąć z salonów sprzedaży, w przeciwieństwie do swoich poprzedników – nie otrzymując bezpośredniego następcy.

Decyzja ma być pokłosiem spadającego popytu na klasyczne auta osobowe, z czym szczególnie zmagają się niszowe marki takie jak Alfa Romeo. O potencjalnej drugiej generacji Giulietty mówiło się od dobrych kilku lat, ale ostatecznie FCA doszło do wniosku, że to się nie opłaca – lepiej inwestować w SUV-y.


I to tego typu samochód ma zająć we włoskiej fabryce miejsce Giulietty – prawdopodobnie będzie to nowy SUV Maserati o oczko mniejszy od Levante, który ma trafić na rynek w 2021 roku. Alfa Romeo zresztą też szykuje SUV-a – seryjną wersję prototypu Tonale, która jest już prawie gotowa do debiutu.

Miłośników takich modeli, jak 147, 145, a może i nawet Alfasud czy Arna pozostaje zatem oswoić z brutalną prawdą – epoka kompaktowych aut Alfy Romeo dobiega końca. Kto wie, być może bezpowrotnie. Przynajmniej dopóki moda na SUV-y nie osłabnie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.