Dania chce konfiskować i licytować samochody piratów drogowych

Duńscy parlamentarzyści przygotowali surowy projekt zmian, który wymierzono w piratów drogowych. Jeżeli zmiany zdobędą większość głosów, to za poważne wykroczenia grozić będzie bezpowrotna konfiskata samochodu. Ten zostanie zlicytowany, a środki zasilą budżet państwa.

Kraje skandynawskie nie od dziś słyną z bezkompromisowego stosunku do kierowców, którzy łamią obowiązujące przepisy. Surowy stosunek państwa zaczyna się już na gruncie ograniczeń prędkości, których obowiązywanie jest bezwzględnie egzekwowane.

Nie ma, że do “do 10 się nie liczy”, “tutaj każdy jedzie szybciej”, “szybko i bezpiecznie” i tak dalej. Już za niewielkie przekroczenie predkości grozi wysoki mandat, a za recydywę lub rażące nagięcie limitu prędkości w niektórych krajach grozi nawet kara pozbawienia wolności. W Danii – maksymalnie 8 lat.


Zdaniem części duńskich parlamentarzystów, surowe kary za rażące łamanie przepisów to jednak nadal zbyt mało i państwo powinno przyjąć jeszcze bardziej bezkompromisowy kurs na piratów drogowych. Do lokalnego parlamentu ponownie trafił projekt surowo karzący za tzw. przestępstwa drogowe.

Komu zostanie udowodnione prowadzenie pod wpływem alkoholu, stworzenie zagrożenia w ruchu lądowym bądź dwukrotne przekroczenie obowiązujących ograniczeń prędkości, temu grozić może trwała konfiskata pojazdu. Następnie zostaje on przeznaczony na licytację, z której zysk zasili budżet państwa.

To nie wszystko – zarządzenie konfiskaty pojazdu pirata drogowego ma też wiązać się z zatrzymaniem prawa jazdy. Nie miałaby o tym decydować już duńska policja, lecz obligatoryjny zapis w przepisach określający jasno procedurę w przypadku stwierdzenia wspomnianego charakteru złamania przepisów.

Pierwszy raz wspomniany pomysł pojawił się w sierpniu 2019 roku po tragicznym wypadku w stolicy Danii, gdzie drogowy przestępca zabił idące chodnikiem dwie osoby jadąc ok. 100 km/h. Po kilku miesiącach projekt wraca – parlamentarzyści ocenią, czy wymaga ewentualnych korekt. Nie jest wykluczone, że takie się pojawią.