Zacinające się multimedia zamiast przycisków, czyli Lag Rover Evoque robi to źle

Zamiłowanie producentów do zastępowania kolejnych rodzajów fizycznych przycisków ekranami dotykowymi to już nie trend, a masowe zjawisko. Postęp technologiczny powinien jednak prowadzić do zastępowania niedoskonałego doskonalszym – a nie na odwrót. Antyprzykład to nowy Range Rover Evoque.

Ostatnia dekada w motoryzacji poza pędem ku elektryfikacji napędów i wprowadzaniu do sprzedaży crossoverów oraz SUV-ów, bez wątpienia mija również pod znakiem ekranów dotykowych. Panele zastępują powoli coraz to kolejne analogowe przyciski, rozpychając się u kolejnych producentów.

Niektórzy, jak Mazda, Opel czy Volkswagen, starają się zachować równowagę i ostrożnie dodawać dotykowe ekrany zamiast np. ręcznego sterowania radiem i nawigacją. Inne marki nie biorą jeńców i stawiają na wykładanie panelami na dotyk dosłownie każdej wolnej przestrzeni w kokpicie.


Tę grupę tworzy m.in. Land Rover, który w swoich ostatnich samochodach zastępuje ekranami przyciski do sterowania nawet takimi funkcjami, jak klimatyzacja, podgrzewanie foteli czy sterowanie radiem z kierownicy.

Po rozwoju technologicznym powinno się oczekiwać stałego udoskonalania określonych rozwiązań i czynienia ich coraz przyjaźniejszymi oraz wygodniejszymi. Przecież nie można się cofać w rozwoju – a jednak. Land Rover ewidentnie nie dopracował technologii, jaką naszpikował model Evoque.

Najnowszy egzemplarz kompaktowego SUV-a brytyjskiej marki trafił niedawno w ręce popularnych kanadyjskich dziennikarzy motoryzacyjnych z kanału The Straight Pipes, którym momentalnie rzucił się w oczy źle zaprojektowany system multimedialny obsługujący ekrany dotykowe w kontroli centralnej.

Wybranie praktycznie każdej funkcji powodowało zwłokę. Pół biedy, gdy mowa o jednorazowym kliknięciu. Gorzej, gdy chce się zagłębić w menu, a każda komenda powoduje krępujące zacinanie się. Jeszcze gorzej, gdy odwraca to uwagę podczas jazdy. Nie bez powodu internauci ochrzcili Evoque złośliwie mianem “Lag Rover”.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.