Sukces! Udało się kupić ciężarówkę dla Irańczyka – poprzednia uległa awarii w Polsce

Miesiąc po awarii, o której usłyszał cały świat, irańskiemu kierowcy udało się wreszcie ruszyć w drogę do domu. Fardin Kazemi przesiadł się z 30-letniego Internationala do kilkuletniej Scanii zakupionej z pieniędzy ze zbiórki, którą wzbogacono wyjątkowymi grafikami.

Wszystko zapoczątkowała poważna awaria, jakiej uległ ponad 30-letni International irańskiego kierowcy Fardina Kazemi w okolicach Częstochowy na początku grudnia. Mężczyzna próbował naprawić swojego woła roboczego, ale usterka okazała się znacznie poważniejsza.


Irańczyk nie został jednak sam w potrzebie – rękę wyciągnęli okoliczni mechanicy, którzy pomogli przetransportować ciężarówkę do warsztatu. Po dokładnych oględzinach ocenili, że jednostka napędowa nadaje się już tylko do wymiany, a remont Internationala może być bardzo drogi.

W efekcie zorganizowano zbiórkę na zakup nowego ciągnika, początkowo ustalając kwotę na niecałe 100 tysięcy złotych. Efekty jednak przerosły najśmielsze oczekiwania – na nową ciężarówkę “zrzuciło się” 6 tysięcy osób, łącznie wpłacając ponad 250 tysięcy złotych.

Taka suma pozwoliła szukać znacznie nowszego ciągnika, a happy endem sprawa mogła zakończyć się już przed świętami. Kilka dni później bowiem ofertę kilkuletniego DAF-a zaoferował polski importer tej marki. Do zakupu było blisko, ale we wszystkim przeszkodziło embargo.

Okazało się, że polska firma importująca DAF-y do polski została nim objęta, przez co do zakupu ostatecznie nie doszło, a Fardin Kazemi spędził w Polsce ostatnie tygodnie 2019 roku, aż od początku stycznia. Szczęście ponownie uśmiechnęło się jednak do Irańczyka na początku stycznia.

Organizatorzy zbiórki odnaleźli Scanię z 2013 roku z silnikiem V8 i przebiegiem 630 tysięcy kilometrów. W porównaniu do Internationala z późnych lat 80., taka maszyna to przeskok o kilka epok. Fardin Kazemi był zachwycony zaawansowaniem technologicznym szwedzkiej ciężarówki.

Zakup został już sfinalizowany w Radzyniu Podlaskim, a poza tym środki ze zbiórki pozwoliły także na dokupienie naczepy i różnych akcesoriów. Obecnie trwa tłumaczenie wymaganych dokumentów i dopełnianie wszystkich formalności, aby Pan Fardin mógł bezpiecznie ruszyć do domu.

Co więcej, Scania została wzbogacona niepowtarzalnymi grafikami – podobizną słynnego pomarańczowego Internationala, który ma zostać niebawem przetransportowany do Iranu, a także symbolem przyjaźni polsko-irańskiej. Panu Fardinowi życzymy szerokości i mówimy do zobaczenia – niebawem ponownie on powinien zawitać do Polski ze świeżym transportem rodzynek.

zdjęcia: Gazeta, Facebook, Dziennik Zachodni, Truck Focus