Chcą obowiązku opon zimowych, bo mają dość nierozsądnych kierowców

Aura w Tatrach może się zimą skrajnie różnić od tej z innych zakątków Polski. Zapomina o tym wielu kierowców, którzy wybierają się na ośnieżone górskie drogi z letnimi oponami. Radni z Nowego Targu chcą wprowadzić obowiązek poruszania się tylko na oponach zimowych.

Tatry cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków praktycznie przez cały rok, choć szturm w kierunku południowych krańców małopolski szczególnie widać w skrajnych porach roku – latem i zimą. Niesie to dla lokalnych mieszkańców dużo korzyści, ale i wiele uciążliwości.

Tłumy kierowców zapychają słynną zakopiankę i inne drogi dojazdowe do m.in. Zakopanego, tworząc niekiedy kilometrowe korki. Szczególnie sprawa komplikuje się zimą, gdy drogi są ośnieżone i śliskie, a do Tatr zjeżdżają osoby, które nie zmieniły kół na letnie.


Takie nierozważne osoby są uciążliwi dla wszystkich, wydłużając korki, tamując ruch, a niekiedy i powodując kolizje oraz wypadki. Radni z powiatu nowotarskiego chcą walczyć z tym zjawiskiem. Padła propozycja wprowadzenia lokalnego obowiązku używania opon zimowych od listopada do marca.

Taka zmiana mogłaby ułatwić walkę z tymi, którzy korzystają z luk przepisach. W Polsce, w przeciwieństwie do wielu europejskich krajów, nie ma prawnego obowiązku jazdy na oponach zimowych. Mowa jedynie o głębokości bieżnika i znaku drogowym obowiązującym o używaniu łańcuchów.

źródło: Podhale24; zdjęcie: Interia

Twój adres email nie zostanie opublikowany.