Zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych – już można je zamawiać

Z 2020 rokiem poszerzyła się gama odmian polskich tablic rejestracyjnych. Od teraz kierowcy samochodów z napędem elektrycznym i wodorowym mogą zamawiać tablice z zielonym wypełnieniem. Idea jest słuszna – ma to jasno sygnalizować policji, że auto może jeździć po np. buspasie.

Zgodnie z zapowiedziami, od początku 2020 roku w życie wchodzi nowy rodzaj tablic rejestracyjnych. Wzorem Węgrów i Chińczyków, samochody elektryczne i wodorowe poruszające się po polskich drogach będą odtąd mieć “blachy” z czarną czcionką, ale i zielonym tłem.

Założenia tej zmiany są słuszne. Rzucające się w oczy oznaczenia mają zniwelować ryzyko bycia potraktowanym przez np. niekompetentnych policjantów czy parkingowych jak samochód spalinowy, co w świetle ustawy o elektromobliności z 2018 roku ma niebagatelne znaczenie.


Od niemal dwóch lat bowiem samochody z “zielonym” napędem mogą poruszać się po buspasach, wjeżdżać bez ograniczeń do stref czystego transportu czy parkować bez opłat w strefach płatnego parkowania. Dotychczas, bywały zgrzyty z egzekwowaniem tego prawa. Zielone tablice mają rozwiewać wszelkie wątpliwości.

Co ciekawe, właściciele samochodów elektrycznych i wodorowych mogą ubiegać się o specjalne tablice nie tylko rejestrując swój pojazd po raz pierwszy, ale i ci, którzy poruszają się nimi po drogach dłużej niż od 1 stycznia 2020.

Od początku roku w stosownym oddziale lokalnego urzędu powiatowego można wnioskować o wymianę tablic na zielone. Koszt takiej procedury to łącznie 93 złote, a jak to bywa z urzędnikami – na początku nie zabrakło kłopotów z uzyskaniem jednoznacznych informacji na temat nowego wzoru numerów.

zdjęcie: Auto Świat