Rzeczpospolita: 82% Polaków chce surowszych kar dla piratów drogowych

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zleciła badanie stosunku społeczeństwa do obecnie panujących sankcji dla piratów drogowych i pijanych kierowców. Miażdżąca większość domaga się zaostrzenia kar zarówno za przekraczanie prędkości, jak i jazdę pod wpływem.

Jak podaje Rzeczpospolita, działająca przy resorcie infrastruktury Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeprowadziła badanie stosunku Polaków do propozycji zaostrzenia kar dla przekraczających prędkość i prowadzących pod wpływem alkoholu.

W przypadku pierwszego przewinienia, za surowszym prawem odpowiedziało się 82% badanych, a co do drugiego – odsetek pozytywnych odpowiedzi wyniósł 95%. Ujawnienie wyników ankiety to odpowiedź na apel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze o uzyskanie dostępu do informacji publicznej.


Aktywiści miejscy próbowali przez kilka miesięcy poznać wyniki badań, jednak powodzeniem zakończyło się to dopiero teraz, w połowie grudnia. Wyniki można uznać jako oręże po stronie zwolenników w dyskusji o potrzebie zaostrzenia mandatów, jednak jest jeden problem.

Ministerstwo nie podało metodologii, według jakiej przeprowadzono badanie. Nie jest znana ani wielkość przebadanej grupy, ale ich szczegóły pod kątem np. miejsca zamieszkania czy wieku. Wyniki ankiety należy zatem potraktować jako wskazówkę, aniżeli precyzyjne ukazanie vox populi.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.