Korek na drodze? Autobusy w Gdyni będą mogły ominąć go jadąc pod prąd

Gdynia chce walczyć z opóźnieniami autobusów spowodowanych drogowymi zatorami, z których pojazdy nie mogą się często wydostać w godzinach szczytu. Rozwiązaniem ma być tzw. kotrapas, czyli możliwość ominięcia zatoru jadąc równoległym pasem pod prąd.

W przedświątecznym tygodniu włodarze Gdyni przedstawili nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, polegające na wydzieleniu tzw. kontrapasu dla autobusów. Rozwiązanie ma to ułatwić wydostanie się z korków, które są codziennością na tej ulicy w godzinach szczytu.

Na 1,1-kilometrowym odcinku ul. Chwarznieńskiej, kosztem lewego pasa jezdni w przeciwnym kierunku jazdy, wydzielono specjalny pas dla autobusów pięciu linii. Będą mogły one omijać często korkującą się drogę w godzinach porannego szczytu.


Zasada jest prosta. Jak mówią gdyńscy urzędnicy, ulica łącząca lokalną obwodnicę z centrum, rano korkuje się w kierunku miasta, a mniej zatłoczona jest w przeciwnym kierunku. W ten sposób, udostępnienie kontrapasa nie powinno wpłynąć negatywnie na komfort jazdy kierowców samochodów.

Gdyńskie autobusy będą mogły poruszać się specjalnym pasem w godzinach od 7:00 do 9:00 rano. Oprócz wydzielenia pasa, władze Gdyni zadbały też o odpowiednią infrastrukturę oraz sygnalizację świetlną. Inwestycja kosztowała 4 mln złotych i ma pozwolić oszczędzić pasażerom autobusów 10 minut każdego ranka.

źródło: Gazeta.pl

Twój adres email nie zostanie opublikowany.