50km/h w zabudowanym całą dobę i łatwiejsza utrata prawa jazdy – premier zapowiada zmiany

Kancelaria Premiera ogłosiła pierwsze szczegóły planowanych zmian w prawie o ruchu drogowym. Niebawem ograniczenie do 50 km/h będzie obowiązywać w terenie zabudowanym całą dobę, a poza nim również będzie można stracić prawo jazdy za przekroczenie ograniczenia o 50 km/h.

15 grudnia Kancelaria Premiera przedstawiła dokładne informacje na temat zmian w prawie, które mają zdyscyplinować polskich kierowców głównie w kwestii panujących ograniczeń prędkości. Pierwsza zmiana to limit w terenie zabudowanym od godziny 23:00 do 5:00 rano.

Obecnie, w tym czasie dopuszczalna prędkość wynosi 60 km/h i jest o 10 km/h większa od ograniczenia obowiązującego podczas dnia. Niebawem ta rozbieżność ma zniknąć i wzorem choćby naszych południowych sąsiadów, 50 km/h będzie trzeba jeździć 24 godziny na dobę.


Zaostrzeniu ulegną też kary za przekraczanie prędkości. Dotychczas, prawo jazdy mogli stracić tylko ci kierowcy, którzy jechali co najmniej o 50 km/h za szybko w mieście. Niebawem uprawnienia czasowo utracą także za takie same przewinienie poza terenem zabudowanym.

Trzecią zmianą, która została uwzględniona w gotowym projekcie zmian, jest nadanie pierwszeństwa pieszym jeszcze przed wejściem na pasy, czyli temat znany i omawiany już w ostatnich miesiącach wielokrotnie. Przepisy powinny ulec zmianie w połowie 2020 roku.

źródło: Rzeczpospolita