Pierwszeństwo pieszych przed pasami od 1 stycznia 2021? Projekt zmian w komisji

Komisja Infrastruktury rozpoczęła prace nad projektem zmian w przepisach, który proponuje nadanie pieszym pierwszeństwa jeszcze przed wejściem na pasy. Dalej jednak pieszy miałby zakaz wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

Jak na początku tygodnia podał portal Moto.pl, sejmowa Komisja Infrastruktury wszczęła prace nad zmianami w prawie o ruchu drogowym. Wraca tym samym kontrowersyjna kwestia nadania pierwszeństwa pieszym jeszcze przed wejściem na przejście dla pieszych.

W uzasadnieniu podano, że jest to reakcja na wysoką wypadkowość w rejonie przejść dla pieszych. Projekt zmian zakłada nadanie pierwszeństwa, jeżeli jako piesi zbliżamy się do krawędzi jezdni, zakazując zarazem wkraczania na nią tuż przed jadący przejazd po przeciwnym pasie.


Niektórzy uznają to za ugięcie się pod naciskiem krytyki całkowitego pierwszeństwa pieszych na pasach. Także i ta kwestia została jednak szerzej omówiona w dalszej treści uzasadnienia projektu złożonego do sejmowej komisji – zobligowanie pieszych o nie wkraczanie prosto pod jadący z przeciwka pojazd ma dać kierowcom odpowiedni czas na reakcję.

Projekt zmian w przepisach zakłada też obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w okolicach przejścia zarówno przez kierowców, jak i pieszych. Co więcej, wyjątkiem w potencjalnym nowym porządku prawnym byłyby sytuacje przechodzenia przed jadącym tramwajem.

W treści projektu ustawy nie zabrakło też daty wdrożenia go w życie. Mowa i 1 stycznia 2021 roku, czyli za nieco ponad rok. To, czy jednak tak się stanie, pokażą najbliższe miesiące. Podczas pracy w komisji, projekt ustawy może w końcu ulec zmianom lub trafić do “poczekalni”.

zdjęcie: SuperExpress