Statystyki przerażają – w Polsce w 2019 roku zginęło na przejściach 190 osób

Sytuacja bezpieczeństwa, a raczej jego braku wobec pieszych, kształtuje się w bardzo niepokojących liczbach. Od początku 2019 roku na przejściach zginęło już 190 osób, jak podaje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Za 89% zdarzeń winę ponoszą kierowcy.

Policja przedstawiła dane statystyczne dotyczące wypadków z udziałem pieszych, jakie miały miejsce na polskich drogach od początku stycznia do pierwszego dnia grudnia bieżącego roku. Wnioski przygnębiają i bynajmniej nie powinny wprowadzać w dobre samopoczucie kierowców.

Na początek, ogólna liczba zdarzeń, która obrazuje jedyną optymistyczną tendencję. W ostatnich 11 miesiącach na przejściach dla pieszych doszło do 2864 wypadków z udziałem pieszego, w których rannych zostało 2790 osób, a życie straciło 190 ludzi.


W porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku, to spadek odpowiednio o 210 mniej wypadków, 168 mniej rannych i 31 mniej ofiar. Dobrze, że odnotowano spadek. Źle, że na przejściach w Polsce ma miejsce aż tyle tragedii z udziałem pieszych.

Jak powiedział podinspektor Radosław Kobryś, miażdżąca większość zdarzeń z pieszymi była spowodowana przez kierowców. Funkcjonariusz mówi o 2560 wypadkach, czyli 89% ogółu. Dodał też, że spadek liczby zabitych na przejściach spadł dopiero w okolicach wakacji – wcześniej było gorzej, niż w ubiegłym roku.

Policja przedstawiła też dane dotyczące wszystkich wypadków, w jakich udział brali piesi. Od stycznia do grudnia 2019 roku odnotowano 5932 zdarzeń, w których rannych zostało 5319 osób, a życie straciło 656 osób.

źródło: RMF