Premier Morawiecki: “Wprowadzimy pierwszeństwo dla pieszych przy przejściu”

Podczas zeszłotygodniowego expose, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przystąpi do prac nad wprowadzeniem pierwszeństwa dla pieszych przy pasach. To duże zaskoczenie, bo w połowie roku takie zmiany wykluczyło min. infrastruktury w poprzednim rządzie Morawieckiego.

W lipcu tego roku, w odpowiedzi na apel Rzecznika Praw Obywatelskich ze stycznia, Ministerstwo Infrastruktury negatywnie wyraziło się wobec postulatu wprowadzenia pierwszeństwa dla pieszych przy przejściach dla pieszych.

Argumentowano wtedy, że “Polska ma inne uwarunkowania kulturowe” i na takie zmiany nie są gotowi ani kierujący, ani piesi. Okazuje się jednak, że stanowisko resortu nie było wiążące na zbyt długo. Premier Mateusz Morawiecki wyraził się bowiem pochlebnie o pomyśle pierwszeństwa pieszych.


Podczas expose z ubiegłego tygodnia, premier nowego rządu stwierdził, że polskie drogi nie są bezpieczne i konieczne jest utworzenie “programu bezpiecznej infrastruktury drogowej”. Jego częścią ma być wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszego przed wejściem na przejście.

Taka regulacja budzi od miesięcy w Polsce spore kontrowersje, jednak trudno uznać to za fanaberię nieznaną nigdzie wcześniej. Przepis dający pierwszeństwo pieszemu przed wejściem na przejście obowiązuje m.in. w Niemczech, Holandii czy Norwegii.

Wszystko wskazuje na to, że wracająca jak bumerang kwestia tym razem na poważnie może mieć duże szanse na wejście w życie. Czy poprawi to bezpieczeństwo pieszych? Tylko, jeśli pójdzie to w parze z poprawą infrastruktury i zaostrzeniem mandatów, a także edukacją kierowców i pieszych – szczególnie najmłodszych.