Oto najlepsze i najgorsze miasta do jazdy autem – na szczycie, Kanada

Brytyjski dystrybutor części samochodowych postanowił przygotować ranking najgorszych oraz najlepszych miast do poruszania się samochodem. Zwyciężyło odległe Calgary w Kanadzie, a top 10 nie zabrakło miast m.in. niemieckich. Warszawa zajęła odległe, 80 miejsce.

Mister Auto z Wielkiej Brytanii to firma, która zajmuje się m.in. dystrybucją części samochodowych. Na jej zlecenie zdecydowano się wykonać nietypowy ranking 100 najlepszych i co za tym idzie – najgorszych miast do poruszania się samochodem.

Jakie kryteria wzięto pod uwagę? Między innymi częstotliwość występowania korków, liczba samochodów na głowę mieszkańca, jakość dróg, wiek samochodów, a także ilość wypadków oraz wysokość opłat i podatków nałożonych na właścicieli pojazdów.


W 2019 roku zaszczytne pierwsze miejsce uzyskało kanadyjskie Calgary, a kolejne dwa miejsca na podium zajął Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz kanadyjska stolica, Ottawa. Najgorsze dla kierowców są z kolei Bombaj i Kalkuta w Indiach oraz Ułan Bator w Mongolii.

Jak w tym zestawieniu plasują się polskie miasta? W rankingu na zlecenie Mister Auto nie zabrakło też naszej stolicy, Warszawy, która zajęła fatalne, 80. miejsce. Plasuje się tym samym w szarym ogonie stawki.

Pocieszeniem może być jedynie fakt, że europejskie miasta generalnie nie zostały ocenione wysoko – Warszawa znalazła się np. między włoskim Neapolem i Rzymem. Nieliczną elitę stanowią miasta Niemiec, Szwecji i Szwajcarii.

Oto 10 pierwszych pozycji rankingu:

1. Calgary – Kanada
2. Dubaj – Zjednoczone Emiraty Arabskie
3. Ottawa – Kanada
4. Berno – Szwajcaria
5. El Paso – Stany Zjednoczone
6. Vancouver – Kanada
7. Göteborg – Szwecja
8. Dusseldorf – Niemcy
9. Bazylea – Szwajcaria
10. Dortmund – Niemcy