Nowa fabryka Tesli stanie pod Berlinem, ale może stać się pracodawcą dla wielu Polaków

Elon Musk ogłosił lokalizację pierwszej fabryki Tesli, która pojawi się w Europie. Stanie ona pod Berlinem w Niemczech. Niektórzy nie kryli rozczarowania, bo o Gigafactory zabiegała także Polska. Berlin leży jednak blisko granicy, co z pewnością zachęci wielu Polaków do podjęcia tam zatrudnienia.

Tesla zdaje sobie sprawę, że przy tak dużym popycie na jej elektryczne samochody w różnych zakątkach świata, jedna fabryka w kalifornijskim Fremont to za mało. To dlatego końca dobiega właśnie budowa zakładów w chińskim Szanghaju, a do tego właśnie zapadła decyzja co do lokalizacji trzeciego zakładu.


Elon Musk poinformował w połowie listopada, że europejskie zakłady zwane Gigafactory 4, zostaną zbudowane w miejscowości Grünheide pod Berlinem w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi nie kryli radości w związku z tą decyzją, ale rozczarowanych – również nie brakowało.

O uwagę Tesli zabiegało bowiem aż kilkanaście europejskich państw, m.in.: Litwa, Estonia, Czechy, Francja, Holandia, Hiszpania, Finlandia, Portugalia, a także i Polska. Ostatecznie, dwójką faworytów została Wielka Brytania i Niemcy.

Ten pierwszy kraj, jak podaje portal 300gospodarka.pl, odpadł z powodu Brexitu. Także i w przypadku Niemiec, decyzja nie była prosta. Elon Musk wraz z zespołem rozważał kilka lokalizacji rozsianych po różnych regionach Niemiec, w tym Saarę i Dolną Saksonię.

Ostateczny wybór padł jednak na okolice niemieckiej stolicy głównie ze względu na m.in. niższe koszty pracy, a także dogodną lokalizację. Ma ona pomóc znaleźć odpowiednią liczbę specjalistów, w tym także z Polski – co wynika z bliskości naszej granicy.

Gigafactory 4 ma ruszyć pod koniec 2021 roku. Na początku zatrudnienie ma znaleźć 6 tysięcy osób, a potem – kolejne 4 tysiące. To więcej niż liczba wszystkich mieszkańców okolicznego, ośmiotysięcznego Grünheide.

W zakładach pod Berlinem na powstawać crossover Tesla Model Y, a także układy napędowe i ogniwa do akumulatorów. Niemiecka fabryka ma być trzecią największą należącą do Tesli, po Stanach Zjednoczonych oraz Chinach. Budowa rusza lada chwila.