Niechronieni uczestnicy ruchu, czyli akcja policji w obronie pieszych

W ubiegły czwartek, 14 listopada, policja po raz jedenasty przeprowadziła akcję “niechronieni uczestnicy ruchu”. Zwracano tego dnia szczególną uwagę na niewłaściwe zachowania kierowców, a także i pieszych.

W 2018 roku doszło do 7548 wypadków z udziałem pieszych, w których prawie 7 tysięcy osób zostało rannych, a 803 poniosło śmierć. Szczególnie niebezpiecznym okresem dla pieszych jest jesień i zima, czyli czas, gdy szybciej zapada zmrok i panują niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Dobitnie widać to po policyjnych statystykach – niemal połowa, bo 3487 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, miało miejsce na przełomie roku. Rannych zostało w nich 3178 osób, a zginęło – 412. Najwięcej, zdarzyło się z winy kierowców – głównymi przyczynami było nieustąpienie pierwszeństwa, nadmierna prędkość i omijanie stojącego pojazdu.


Co gorsza, w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku, w 2019 na polskich drogach życie straciło więcej pieszych. I to prawdopodobnie dlatego policyjna akcja “Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” została tak nagłośniona.

14 listopada w czwartek odbyła się jej 11. edycja, w ramach której funkcjonariusze pojawili się w okolicach przejść dla pieszych i zwracali uwagę na nieprawidłowe zachowania zarówno u kierowców, jak i pieszych. Wypadków z winy nierozwagi tych drugich w końcu też nie brakuje.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.