Jedyne takie Maserati GranTurismo Zeda – nadchodzi koniec włoskiego coupe

Sportowe GranTurismo to bez wątpienia jedno z najciekawszych samochodów, jakie opracowało Maserati. Czas biegnie jednak nieubłaganie – auto niebawem będzie obchodzić swoje 13. urodziny. Włosi zdają sobie z tego sprawę, dlatego przygotowali unikatowy, pożegnalny egzemplarz.

Maserati GranTurismo świętowało swoją premierę w marcu 2007 roku, zastępując wówczas w ofercie wysłużony model Coupe. Włoskie auto doskonale balansujące na granicy auta luksusowego i sportowego wywołało podczas premiery duże poruszenie, także dzięki świetnemu designowi.


Nawet najbardziej udany samochód jednak z czasem traci na świeżości i kończy się jego rynkowy cykl. Tak stało się ze sportowym modelem Maserati, który już za 4 miesiące będzie świętował 13 lat obecności na rynku. Warto zachować umiar.

Sprawę z tego zdało sobie najwyżej także i samo Maserati, które właśnie przedstawiło pożegnalny, unikatowy i opracowany tylko w jednym egzemplarzu modelu GranTurismo Zeda. Włosi zadbali, żeby na długo zapadł w pamięci – głównie dzięki nietypowemu malowaniu nadwozia.

Wielobarwny lakier składający się z granatu, czerni, szarości i bieli, wymyśliło Centro Stile Maserati. Ma on symbolizować nową erę, w jaką marka ma wkroczyć w 2020 roku. Z marketingowego języka na ludzki – Włosi biorą się do roboty po najgorszym roku od lat.

Maserati zanotowało bowiem w ostatnich miesiącach katastrofalny spadek sprzedaży i malejący udział w rynku, nie prezentując zarazem w tym roku niczego nowego i po raz kolejny zmieniając plany modelowe na przyszłość.

Po 6 latach odkładania na później, w maju 2020 roku mamy ponoć poznać wreszcie seryjną odmianę doskonałego prototypu Alfieri, które od 2014 roku nie mogło się tego doczekać. Ponadto, Maserati chce też odnowić Levante, Ghibli i Quatroporte, a to ma być dopiero początek. Poczekamy, zobaczymy.