Mogło skończyć się tragicznie – ciężarówka potrąciła pieszą. Kto zawinił?

Do niebezpiecznie wyglądającego wypadku doszło kilka dni temu na przejściu dla pieszych w Strzelnie. Kierowca ciężarówki nie zauważył wkraczającej na przejście pieszej i ruszył przed siebie. Ta odniosła na szczęście tylko drobne obrażenia.

Nie pierwszy już raz doszło do groźnego zdarzenia z udziałem pieszego, jakie zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu w Strzelnie na Kujawach. Na przejściu dla pieszych na ulicy Michelsona kierowca ciężarówki nie zauważył kobiety wchodzącej na pasy, przejeżdżając po jej rowerze.

Sama poszkodowana odniosła na szczęście jedynie niewielkie obrażenia, doznając złamania nadgarstka. Nie da się jednak ukryć, że samo zdarzenie wyglądało bardzo groźnie i mogło się skończyć tragicznie. Tak, jak poprzedni wypadek z udziałem 80-letniej pieszej, która potrącenia nie przeżyła.


Oba te zdarzenia łączy ten sam problem – ograniczoną widoczność, z jaką zmagają się kierowcy ciężarówek szczególnie w warunkach miejskich. W internecie rozgorzała dyskusja na temat tego, kto zawinił w omawianym wypadku. Jedni twierdzą, że to piesza powinna upewnić się, czy może bezpiecznie przekroczyć jezdnię. Inni, że to kierowca nie zareagował.

Pewna nie jest nawet policja, która najpierw ukarała kierowcę mandatem, a ostatecznie skierowała sprawę do rozpatrzenia przez sąd. Nie da się ukryć, że zdarzenia można było uniknąć, gdyby przy feralnym przejściu dla pieszych linia zatrzymania znalazła się dalej – tak, aby kierowcy ciężarówek lepiej dostrzegali pieszych.