Jak lepiej chronić pieszych? Nietypowy pomysł rodem z Kanady

Bezpieczeństwo pieszych na zebrach od dawna budzi spore emocje, i to nie tylko nad Wisłą, ale i w różnych zakątkach świata. Nietypowy i bardzo efektowny sposób na omawiany problem wymyślili Kanadyjczycy ze stanu Quebec.

Problem ignorancji i braku szacunku wielu kierowców wobec pieszych, budzi emocje jak świat długi i szeroki. Na problemy z bezpiecznym przekroczeniem jezdni i sytuacjami, w których kierujący przejeżdżają przed pieszymi nawet, gdy są już na pasach, narzeka się też np. w Kanadzie.

Tamtejsza agencja bezpieczeństwa ruchu drogowego w stanie Quebec postanowiła opracować nietypowe i bardzo efektowne rozwiązanie. Gdy pieszy zbliża się do przejścia, żółte pasy zebry podnoszą się w kierunku nadjeżdżających samochodów, stwarzając bezpieczną przestrzeń do przekroczenia jezdni.


Pasy są na tyle wysokie i gęsto rozstawione, że trudno je przeoczyć podczas jazdy samochodem w warunkach miejskich. Warto też dodać, że to pomysł stworzony z myślą o ulicy jednokierunkowej, dlatego mechanizm jest ułatwiony – pasy podnoszą się tylko w jedną stronę.

Filmik obrazujący zasady działania “ruchomych pasów” wywołał furorę w internecie. Nagranie obejrzano już ponad 3 miliony razy, a polubiło je 44 tysiące osób. Czy takie rozwiązanie przyjęłoby się i w innych krajach? To pytanie pozostawiamy otwarte.

Respectez les passages pour piétons

S’arrêter aux passages pour piétons, n’attendez pas que ça vous saute en pleine face pour le faire.

Gepostet von Société de l'assurance automobile du Québec – SAAQ am Freitag, 25. Oktober 2019