Ograniczenie do 10 km/h w mieście? Nietypowy przepis w hiszpańskim mieście

W okolicach ścisłego centrum miasta Pontevedra w Hiszpanii wprowadzono drastyczne ograniczenie prędkości wynoszące 10 km/h. Regulacja powstała z myślą o pieszych i jest kolejnym działaniem na płw. Iberyjskim mającym zmniejszyć liczbę wypadków w miastach.

Władze hiszpańskiego miasta Pontevedra zwróciły na uwagę światowych mediów po przegłosowaniu zmian w ograniczeniach prędkości, które będą już wkrótce obowiązywać w historycznym centrum miasta. Od teraz, kierowcy nie będą mogli jechać szybciej niż 10 km/h.

Znaki drogowe informujące o takim restrykcyjnym limicie pojawią się łącznie na kilkunastu ulicach ścisłego serca Pontevedry i mają poprawić bezpieczeństwo pieszych, których w centrum jak wiadomo – nie brakuje.


Restrykcyjne ograniczenie prędkości to kolejny etap działań wielu hiszpańskich miast, które w ich uznaniu – mają przywrócić część przestrzeni miejskiej pieszym. W tym celu poszerzane są chodniki, zwężane ulice i stopniowo spowalnia się ruch.

Decyzja władz Pontevedry jest jednak, jak na razie, najbardziej bezkompromisową z nich. Dotychczas bowiem rząd Hiszpanii postulował ograniczenie prędkości do 30 km/h na ulicach jednokierunkowych.

zdjęcie: Motorpasión