Donald Trump myśli, że Renault dalej sprzedaje auta w USA

O tym, że obecny prezydent Stanów Zjednoczonych słynie z absurdalnych wypowiedzi, wiadomo nie od dzisiaj. Tym razem Donald Trump wkroczył na grząski grunt motoryzacji. Stwierdził, że Renault dalej sprzedaje auta w USA. Tymczasem francuska marka nie robi tego od… 30 lat.

Francuscy producenci w drugiej połowie ubiegłego wieku mieli epizodyczne próby podbicia amerykańskiego rynku. Choć jest on bardzo chłonny i jeszcze do niedawna był największy na świecie, to jednak jego prawa są bezlitosne.

Zarówno Peugeot, jak i Renault poległy w walce z lokalnymi i japońskimi markami, notując niezadowalające wyniki sprzedażowe. Tym sposobem, francuskie firmy trwale wycofały się z USA w ubiegłym stuleciu i skupiły się na innych zakątkach świata.


Choć Renault nie jest obecne za Oceanem już trzy dekady, to pamięć o tej firmie jest trwała – przynajmniej u prezydenta Donalda Trumpa, który podczas dyskusji o relacjach handlowych Europy ze Stanami Zjednoczonymi stwierdził, że francuska marka dalej oferuje auta Amerykanom.

Prezydent USA wyraził rozgoryczenie faktem, że Europa stwarza utrudnienia dla sprzedaży amerykańskich samochodów, za to Stany Zjednoczone zbyt swobodnie “wpuszczają” do siebie BMW, Volkswagena czy Renault.

Ostatnia szpilka wbita we Francuzów okazała się jednak chybiona. Co prawda w 2025 roku za Ocean ma wrócić tamtejsza marka, ale nie pod postacią Renault, lecz Peugeota. Nie ma informacji, aby dołączyły do niego w najbliższych latach inne firmy znad Sekwany.

Prezydentowi USA pozostaje polecić dokładniejsze postudiowanie przyczyn zjawiska, w którym Amerykanie wolą Mercedesy i BMW od Cadillaca i Lincolna oraz dlaczego mało kto kupował w Europie Dodge’y i Cadillaki. Być może problem leży w atrakcyjności samych produktów…

źródło: Carscoops