GDDKiA apeluje do kierowców – pamiętajcie o zasadzie trzech sekund!

Generalna Dyrekcja zaapelowała do polskich kierowców, aby pamiętali o tym, jak ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu między pojazdami. Jazda “na zderzaku” to wciąż palący problem na polskich drogach szybkiego ruchu, który jest przyczyną wielu wypadków.

Jazda bez zachowania bezpiecznego odstępu przed poprzedzającym pojazdem to jedna z najbardziej irytujących i zarazem – stwarzających ogromne zagrożenie praktyk. W nagłych wypadkach może prowadzić do najechania na inny pojazd, a nawet spowodować karambol.


Brak wyobraźni wśród kierowców praktykujących wspomniany zwyczaj niesie opłakane skutki. Według danych policji, co piąte zderzenie drogowe na autostradzie i co czwarte w mieście wynika z jazdy “na zderzaku”. GDDKiA postanowiło z tego powodu wystosować apel do kierowców.

“Pamiętajcie o zasadzie trzech sekund”, czyli zachowaniu bezpiecznego odstępu, który w krytycznych sytuacjach da większe szanse na uniknięcie wypadku. Dlaczego mówimy akurat o trzech sekundach? Generalna Dyrekcja wyjaśnia to w treści swojego apelu.

Wykorzystajmy dowolny nieruchomy obiekt, np. znak drogowy, przy którym jadący przed nami pojazd się znajduje. Jeśli miniemy wybrany znacznik trzy sekundy później, taki odstęp zapewni bezpieczeństwo oraz komfort ruchu i zarazem umożliwi zareagowanie w razie gwałtownego i niespodziewanego hamowania pojazdu przed nami.

Technika zasad kierowania podkreśla, że zachowanie odstępu zgodnego z regułą trzech sekund jest najmniejszą z możliwych odległością od pojazdu poprzedzającego

W dyskusji o problemie jazdy “na zderzaku” często, jako wzór odpowiedniego stosunku prawa do takich nagannych działań kierowców, przytacza się naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech za niezachowanie odpowiedniego odstępu karze się mandatem.

Co więcej, każdemu kierowcy zaleca się, aby przed poprzedzającym autem zachowali dystans wynoszący co najmniej połowę prędkości, z jaką aktualnie jadą. Jadąc np. 120 km/h, odległość powinna wynieść zatem ok. 60 metrów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.