Kia Optima znika z rynku jako kolejne takie auto klasy średniej

Polski oddział Kii potwierdził oficjalnie, że marka powoli wycofuje Optimę ze sprzedaży na polskim rynku. Po 9 latach sprzedaży, nazwa ta raczej zniknie na dobre z salonów marki.

Kia Optima to średniej wielkości samochód, który trafił na polski rynek w 2010 roku jako następca mało udanej Kii Magentis, o której istnieniu pewnie do dziś mało kto wiedział. Samochód przez bardziej atrakcyjny wygląd miał zagrozić m.in. Toyocie Avensis i Skodzie Superb.


Niestety, przez okrojoną gamę silników i tylko jeden wariant nadwoziowy w ofercie – sedana, Optima nie zawojowała zarówno europejskiego, jak i polskiego rynku. Koreańczycy jednak nie poddali się i w 2015 roku przedstawili następcę.

Nowa Optima zyskała szerszą ofertę silnikową, którą rozbudowano nawet o hybrydę plug-in, a także niezwykle ważną odmianę nadwoziową w tym segmencie – kombi. Choć Kia odrobiła lekcje i zrobiła wszystko, by zawalczyć o klientów segmentu D – znowu nie wyszło najlepiej.

Nic dziwnego zatem, że marka ma już serdecznie dość prób zabiegania o serca europejskich klientów, zwłaszcza, że trendy w klasie średniej są nieubłagane. Spada sprzedaż, a konsumenci odwracają się do innych rodzajów samochodów – kompaktów, SUV-ów i crossoverów.

To między innymi z powyższych powodów polski oddział Kii ogłosił, że dotychczasowe wcielenie Optimy zostało wycofane ze sprzedaży i klientom pozostaje już tylko zamawianie egzemplarzy, jakie pozostały na stanie punktów dealerskich.

Podobnym szlakiem podąży raczej reszta europejskich państw, gdyż już w przyszłym roku na rynek trafi kolejna generacja Optimy. Jej debiut w Europie jest raczej mało prawdopodobny. Skoro klienci nie chcą aut klasy średniej, to Kia skupia się na SUV-ach i crossoverach. Takie czasy.

Staszek Tinger przynosi smutne wieści: za kilka miesięcy #KiaOptima zniknie z oferty. To ostatnia chwila by ją kupić,…

Gepostet von Kia Motors Polska am Samstag, 24. August 2019